VIDEO: Dziesmu svētku tautas mūzikas koncerts «Trejdeviņi spēlmanīši»

Ceturtdien, 6. jūlijā, "Hanzas peronā" izskanējis Dziesmu un deju svētku tautas mūzikas koncerts "Trejdeviņi spēlmanīši".

Seko līdzi Dziesmu un deju svētkiem!

Sabiedriskie mediji no 30. jūnija līdz 9. jūlijam pārraidīs XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku norises.

Viss saturs par Dziesmu un deju svētkiem saplūdīs sabiedrisko mediju portālā LSM, kur rādīs Dziesmu un deju svētku norišu tiešraides. Portālā pieejams svētku pārraižu kalendārs un plašs oriģinālsaturs.

Tautas mūzikas koncerts ir Dziesmu svētku notikums, kur godā tiek celta latviešu tautas tradicionālā mūzika – gan autentiska, gan pārtapusi mūsdienu klausītājam saprotamākā skanējumā. 2023. gadā tas tika veltīts tradicionālajiem latviešu tautas mūzikas instrumentiem, meistariem, kas tos izgatavo un to prasmīgajiem spēlmaņiem mūsdienās. Koncerta "Trejdeviņi spēlmanīši" klausītāju skaniskajā un vizuālajā fokusā ir dūdas, stabules, kokles, vijole, taures un bungas. Spēlmaņi klausītājiem demonstrē šo instrumentu skanējumu, interpretējot arhīvos atrodamās deju melodijas un izpildot savu, īpaši šim notikumam radītu autormūziku, kas atklāj katra instrumenta iespējas un mūziķa radošumu.

"Koncerta sižetisko pamatu veido grupas "Iļģi" opuss "Mēs deviņi bāleliņi". Šī ir visgarākā mums zināmā latviešu tautasdziesma, kurā 65 četrrindēs tiek izdziedāts un izspēlēts stāsts par māsiņu un viņas deviņiem brāļiem. Dzīve dzimtas mājās, ģimenē, līgavas zagšana, brāļu pakaļdzīšanās, ceļā secīgi satiekot trejdeviņus bundziniekus, koklētājus un spēlmanīšus. Tas ir aizraujošs muzikāls piedzīvojums, kas atklāj mūsu senču tradīcijas un dzīvesziņu," skaidrots koncerta aprakstā. "Kā vizuāls un skanisks simboliskais motīvs koncertu caurvij dzirnakmens – elements, kas mītiskā līmenī simbolizē kosmisko kustību un laika ritējumu. Saule iet savu loku debesīs, cilvēks – šeit, uz zemes. Dažādu iemeslu dēļ vairāki jautājumi par latviešu instrumentiem, to izcelsmi un skanējumu paliks neatbildēti uz visiem laikiem, tomēr varam tos izzināt un spēlēt, godāt prasmīgus spēlmaņus un dejot unikālo skaņurīku pavadījumā."

Koncertā piedalās:

Grupa "Iļģi" – Ilga Reizniece (vijole, balss), Māris Muktupāvels (balss, kokle, dūdas, akordeons), Gatis Gaujenieks (balss, basģitāra, ģīga), Egons Kronbergs (ģitāra), Mārtiņš Linde (sitamie instrumenti).
Viesmākslinieki – Irīna Mihailovska (balss), Uģis Prauliņš (balss, taustiņinstrumenti)
Latvijas Universitātes deju folkloras kopa "Dandari", vadītāja Inga Holsta,
Rīgas kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" folkloras un seno cīņu kopa "Vilkači", vadītājs Edgars Zilberts, Rīgas kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" Rīgas danču klubs, vadītājs Valdis Putniņš.

Solisti
DJ Monsta (Uldis Cīrulis)
Laima Jansone – kokles
Audars Kārlis Klints – dūdas, taure, rags
Eduards Klints – dūdas
Liene Brence – vijole
Lauma Matule – stabule
Zane Dukaļska – rāmja bungas

Koncerta veidotāji
Idejas autore un mākslinieciskā vadītāja – Lauma Bērza
Režisore un scenogrāfe – Pamela Butāne
Horeogrāfe – Agate Bankava
Gaismu māksliniece – Jūlija Bondarenko
Video mākslinieks – Klāvs Priedītis
Animācijas mākslinieks – Toms Burāns
Projekta vadītāja – Ilze Apsiņa
Asistente, koordinatore – Marika Papēde

Pārraide nodrošināta sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju.

KONTEKSTS:

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esoša valsts iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti