Pēcpusdiena

Pieaudzis iniciatīvu skaits sabiedrības iniciatīvu platformā "Manabalss.lv"

Pēcpusdiena

VDD: Nedraudzīgas valstis Covid-19 izmanto Latvijas institūciju reaģēšanas spēju pētīšanai

Latvijas Banka aicina piedalīties ikgadējā aptaujā "Latvijas gada monēta 2020"

Meklējot Latvijas gada monētu – rīko sabiedrības balsojumu, mākslinieku sarunu un erudīcijas spēli

“Latvijas gada monētas” izziņošana ir gada nozīmīgākais notikums Latvijas monētu mākslā. Mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu noteiks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ekspertu komisija, bet no 22. marta līdz 4. aprīlim norisināsies sabiedrības aptauja "Latvijas gada monēta 2020". Savukārt, lai iepazīstinātu ar nominantiem 14. aprīlī portālā LSM.lv notiks saruna ar monētu māksliniekiem.

Kā norādīja Latvijas Bankas pārstāvji, 2020. gadā tika izlaistas četras kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un vispārcilvēciskām vērtībām:

Ikviens aicināts izteikt savu viedokli, kura no 2020. gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Savu izvēli ikviens var izdarīt portālā Delfi.lv. Aptaujas rezultāti tiks paziņoti ne vēlāk kā 2021. gada 14. aprīlī un publicēti Latvijas Bankas tīmekļvietnē.

Paredzēts, ka Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija LNMM direktores Māras Lāces vadībā noteiks mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu.

2021. gada 14. aprīlī notiks žurnālistes Ilzes Dobeles saruna ar 2020. gadā izlaisto monētu māksliniekiem – par viņu idejām, monētu tapšanas procesu un tajās paustajām vērtībām. Šo sarunu varēs vērot sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Savukārt SIA "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Latvijas bibliotēkām rīko erudīcijas spēli tiešsaistē "Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes". Pieci spēles uzvarētāji balvā saņems kolekcijas monētu "Personiskā brīvība".

Par "Latvijas gada monētu 2019" tika atzīta kolekcijas monēta "Kaķīša dzirnavas", kas veltīta latviešu dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes (1879–1945) daiļradei. Šīs monētas grafiskā dizaina autore ir Elīna Brasliņa, bet plastisko veidojumu darinājusi Ligita Franckeviča.

Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 39 eiro kolekcijas monētas. Kopumā Latvijas monētu veidošanā piedalījušies vairāk nekā 50 Latvijas mākslinieku.

Naudas zīmju tapšanā nozīmīga loma ir Latvijas Bankas izveidotajai monētu dizaina komisijai (sākotnēji – Latvijas Bankas monētu sižetiskā risinājuma komisija), kas darbojas kopš 1993. gada 12. novembra. Kopā ar Latvijas Bankas darbiniekiem šajā komisijā strādā Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti, mākslinieki un zinātnieki.

Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, turklāt 2010. gadā ASV numismātikas publikāciju izdevniecības “Krause Publications” un tās izdotā žurnāla “World Coin News” organizētajā konkursā "Gada monēta" (“Coin of the Year”) Latvijas monēta saņēma galveno balvu nominācijā "Gada monēta". 2015. gadā šajā konkursā par labāko nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums" (“Best Contemporary Event”) tika atzīta sudraba kolekcijas monēta "Baltijas ceļš". Savukārt 2018. gadā kolekcijas monēta "Nacionālais uzņēmējs" šajā konkursā tika atzīta par "Mākslinieciskāko monētu" (“Most Artistic Coin”). Konkursā “Coin of the Year Awards” (COTY) 2020. gadā Latvijas Bankas kolekcijas monēta "Medus monēta" tika atzīta par pasaules "Mākslinieciskāko monētu" un Gada monētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt