Arhitektūras plenērā publiski prezentēs scenārijus koncertzāles būvniecībai Elizabetes ielā 2

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

6. novembrī ar publiskām prezentācijām un diskusiju noslēgsies Baltijas arhitektūras skolu studentu un profesūras forums-plenērs. Tā mērķis – Nacionālās akustiskās koncertzāles potenciālās novietnes telpisko iespēju pārbaude Elizabetes ielas 2 areālā, informēja Kultūras ministrijā.

Foruma dalībnieku uzdevums būs analizēt Elizabetes ielas 2 areāla iespējamos plānojuma un telpiskās attīstības scenārijus, izstrādājot konceptuālus variantus, kurus turpmāk Kultūras ministrija un VAS “Valsts Nekustamie īpašumi” izmantos projekta kopējai attīstībai, pilsētvides analīzei un starptautiska metu konkursa sagatavošanai, kas plānots nākamā gada sākumā.

Covid-19 pandēmijas dēļ foruma-plenēra norise plānota attālināti un notiks vairākos posmos. Pirmajā un otrajā posmā Baltijas valstu arhitektūras skolu profesūrai un studentiem būs iespēja iepazīties ar plašu  informatīvi vizuālo materiālu par teritorijas būvvēsturi un attīstības priekšnosacījumiem (institūciju regulējumiem), līdzšinējām iestrādēm Elizabetes ielas 2 areāla un pašas ēkas izpētē, esošās arhitektoniskās un pieguļošās pilsētvides virtuālo realitāti. Foruma darba grupām tiks iesūtīta apkopotā grafiskā, kartogrāfiskā, tekstuālā, virtuālā informācija par Elizabetes ielas 2 ēku un areālu, dodot laiku informācijas izpētei un ieskicētā darba uzdevuma īstenošanai. Dalībniekiem būs pieejamas arī video lekcijas, ko sagatavojuši Latvijas arhitektūras, ainavas un pilsētvides plānošanas eksperti no Rīgas Tehniskās universitātes, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas (RISEBA) un Latvijas Lauksaimniecības universitātes.

Trešajā posmā notiks profesūras vadīto darba grupu radošās sesijas, tai skaitā attālinātās “apaļā galda” diskusijas.

Savukārt ceturtajā posmā notiks izstrādāto attīstības scenāriju prezentācijas plašākai sabiedrībai un institūciju pārstāvjiem, kā arī noslēdzošās diskusijas ar neatkarīgu ekspertu dalību.

Foruma-plenēra būtiskākais diskusiju loks saistīts ar nekustamo īpašumu Elizabetes ielā 2 un Kronvalda bulvāra 6 un tiem pieguļošo teritoriju daudzpusīgajām attīstības iespējām, vērtējot mūsdienu pilsētplānošanas kvalitātes kritērijus, kā arī akcentējot “zaļās”, “humānās”, “draudzīgās” pilsētvides izveides komponentes.

Foruma darba uzdevums ietver Elizabetes ielas 2 areāla starp pilsētas kanālu, Kronvalda bulvāri un Elizabetes ielu telpiskā potenciāla pārbaudi un Elizabetes ielas 2 ēkas iespējamo perspektīvās attīstības scenāriju analīzi. Tiks analizēti attīstības scenāriji, kuri paredz integrēt Nacionālās koncertzāles apjomu, pilnībā saglabājot esošo Elizabetes ielas 2 ēku vai saglabājot arhitektoniski un konstruktīvi vērtīgo ēkas struktūru un elementus vai neparedzot saglabāt esošo būvi Elizabetes ielā 2. Ēka Kronvalda bulvāra 6 tiek integrēta kopējā struktūrā pie visiem attīstības scenārijiem. Tāpat paredzama funkcionāla (telpiska) saikne ar esošo mūzikas koledžu Kronvalda bulvārī 8.

KONTEKSTS:

Valdība 16. jūnijā atbalstīja Kultūras ministrijas (KM) rosinājumu attīstīt Rīgas akustiskās koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā 2, Kronvalda parkā.

Prognozēts, ka ēkas demontāžu varētu sākt 2021. gada pavasarī un ka ēkas nojaukšana un Rīgas koncertzāles metu konkurss izmaksās ap 3 miljoniem eiro.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) izteicis cerību, ka koncertzāli pabeigs pēc 6–7 gadiem.

Vairāki arhitekti ceļ trauksmi par koncertzāles būvniecībai izvēlēto vietu, norādot, ka ēka ir padomju laika modernisma arhitektūras mantojums un to nojaukt nevajadzētu. Atsevišķu arhitektu grupa arī vērsusies Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē, aicinot piešķirt kultūras pieminekļa statusu ēkai Rīgā, Elizabetes ielā 2.

Savukārt mūzikas jomas pārstāvji, tai skaitā Latvijas Mūzikas padome un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, pauduši atbalstu valdības lēmumam.

Arhitektu birojs “NRJA” piedāvājis ideju ēkā izvietot mākslas, arhitektūras un dizaina muzeju. Jau šobrīd tur izveidota "MAD Arhitektūras telpa".

Padziļinātā tehniskā izpētē būvinženieri konstatējuši, ka ēka Elizabetes ielā Rīgā ir apmierinošā tehniskā stāvoklī, bet ar virkni neatbilstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti