Kas notiek ar Rēzeknes domes atlaišanu, ārkārtas vēlēšanām un pašvaldību finanšu uzraudzību?

Inga Bērziņa, Karīna Ploka, Oļegs Burovs, Aleksandrs Bartaševičs, Māris Sprindžuks, Aleksejs Rosļikovs, Ilze Bādere

Jānis Domburs 28.februāris, trešdiena 21:15

«Uztaisīt rullīti un palaist propagandas kanālos» – politologs Daugulis kritizē komunikāciju par šaubīgajiem armijas iepirkumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Tiklīdz mums pielīp klāt, ka zog, bet tā, ka apjomīgi, publiskajā telpā, politiskajā retorikā, propagandā vai kaut kur citur, – mēs jau to pēc tam noplēst nost nevaram, pat ja izvērtējot izrādīsies, ka tur viss bija kārtībā," kritizējot politiķu un Aizsardzības ministrijas komunikāciju situācijās, kad šaubas radījuši darījumi par vērienīgiem iepirkumiem armijas vajadzībām, trešdien diskusijā "Kas notiek Latvijā?" uzsvēra Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītājs Mārtiņš Daugulis.

Pēdējo mēnešu laikā publiskajā telpā apšaubīti divi daudzmiljonu līgumi par piegādēm aizsardzības resora vajadzībām. Abi šie līgumi – ar uzņēmumu "Vairog Eu" par munīcijas piegādi un ar līdz nesenam laikam mazpazīstamo ēdināšanas uzņēmumu "Zītari LZ" par pārtikas piegādi – slēgti laikā, kad aizsardzības ministra amatu ieņēma tolaik apvienību "Attīstībai"/"Par!" pārstāvošais Artis Pabriks ("Latvijas attīstībai").

Pašreizējais Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība (NA)) uzstāj, ka abi aizdomas raisījušie iepirkumi – munīcijas iepirkums no "Vairogs EU" un  pārtikas iepirkums ar "Zītari LZ" – ir jānošķir. Par pēdējo, pēc viņa teiktā, varēs spriest pēc tam, kad būs noslēdzies tā izvērtēšanas process, kas uzsākts aizsardzības ministres Ināras Mūrnieces (NA) uzdevumā.  

Munīcijas piegādātājam piemērots līgumsods

72 miljonus vērtajam munīcijas piegādes līgumam ar "Vairog EU" uzmanību pievērsa pērnā gada septembrī izplatīts trauksmes cēlāja ziņojums, kurā tā autors pauda, ka uzņēmums nav sācis ražot munīciju paredzētajos termiņos, tādēļ panācis, ka piegāžu termiņš tiek pagarināts. Tāpat tika norādīts, ka munīcija nav sertificēta atbilstoši NATO prasībām. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizvadītā gada oktobrī sāka resorisko pārbaudi par ziņojumā minētajiem faktiem, savukārt Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Eglīts  trešdien diskusijā  "Kas notiek ar starptautisko un Latvijas drošību gadu pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā?" pauda: "Katrai dalībvalstij ir jābūt savam uzņēmumam, kas ražo munīciju. Runājot par "Vairogu", jā, sākotnējais iestrādāšanās posms bija ar mīnusiem, pārsitieniem, un tur ir piemērotas jau līgumsoda summas. 100 tūkstošu eiro apmērā jau ir piemērots līgumsods par līguma neievērošanu. Šobrīd viņi ir sakārtojuši savu loģistiku, viņi ir sākuši ražot un mēs jau iepērkam preces atbilstoši līgumam."

Arī bijušais ministrs Pabriks diskusijā apgalvoja, ka nekādus zaudējumus valstij vai bruņotajiem spēkiem līgums ar "Vairog EU" nav radījis. "Šis līgums paredzēja pēc būtības iespēju tad, kad šī firma, rūpnīca sāks ražot šo munīciju, par konkrētu summu, kur bija uzlikti griesti, šo munīciju iepirkt. Ļoti vienkārši – kamēr šī munīcija netiek ražota, tikmēr pērk no tiem, kas piegādā un var piegādāt," apgalvoja Pabriks.

Simti miljonu esot hipotētiski

Sabiedrības uzmanību Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes noslēgtajam līgumam ar līdz šim mazpazīstamo ēdināšanas uzņēmumu "Zītari LZ" par pārtikas nodrošināšanu šomēnes pievērsa publikācija žurnālā "Forbes". Līguma 2.2 punktā ietvertā plānotā līguma summa ir 220 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, taču, ņemot vērā līgumā paredzēto, ka pasūtītājam visā līguma darbības laikā ir tiesības šo summu palielināt vēl par 50%, kopējā maksimālā līguma summa, atbilstoši tā 2.5 punktā noteiktajam, var sasniegt pat 330 miljonus eiro.  

Aizsardzības ministre Mūrniece, komentējot šo līgumu, intervijā Latvijas Radio pauda, ka no Pabrika saņemts "nepatīkams mantojums" un pieminēja, ka iepirkuma komisijā darbojies Pabrika biroja darbinieks. Pabriks pārmetumus par netipiski lielu iesaisti konkrētajā iepirkumā noliedza.

"Ja es būtu vairāk iesaistīts šajā konkursā, tad šis hipotētiskais 220, 310 vai kaut miljards eiro neparādītos," sacīja bijušais aizsardzības ministrs, piebilstot, ka nedz viņš, nedz Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs (Jānis Garisons – red.) nevarot saprast, kādēļ ar "Zītari LZ" noslēgtajā līgumā parādās 220 miljoni eiro.

Pabrika politiskais uzstādījums, pie kura viņš arvien pieturoties, esot tāds, lai Latvijas armija tiktu apgādāta ar Latvijā ražotām pārtikas precēm. Ja konkrētais uzvarētājs nespēšot to nodrošināt, tad tam tikšot piemērota soda nauda, bet piegādes būšot jānodrošina citiem piegādātājiem.

Pārtikas piegādātāju aizsardzības sektors izvēlējies, izmantojot konkursa dialogu. Tajā piedalīties līdzās plaši pazīstamiem pārtikas nozares uzņēmumiem uzaicināts arī nelielais ēdināšanas pakalpojumu sniedzējs "Zītari LZ". Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā "Kas notiek Latvijā?" pārliecinājās, ka līdz šim šis uzņēmums iepirkumos uzvarējis reti. Turklāt iepirkumi bijuši par visai nelielām summām, piemēram, 2016. gadā "Zītari LZ" uzvarējusi iepirkumā par ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu Ventspils Augstskolai, bet līguma summa – nepilni 3000 eiro. 

"Uztaisīt rullīti un palaist propagandas kanālos"

Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītājs Mārtiņš Daugulis uzsver – no uzticamības valstij viedokļa vērtējot, diskusija par aizsardzības jomas iepirkumiem ir traģiska. "Šajā diskusijā to pretrunu ir tik daudz, ka es mierīgi varētu izgriezt ārā un uztaisīt rullīti, un palaist propagandas kanālos, ka roka roku nezin," vērtējot bijušā aizsardzības ministra un pašreizējās Aizsardzības ministrijas publiski pausto par šaubīgajiem iepirkuma līgumiem, sacīja Daugulis.

"Es atvainojos, ko nozīmē – nepatīkama situācija no aizsardzības ministra par aizsardzības iepirkumiem," retoriski jautāja politologs, norādot, ka tādā gadījumā, ja situācija patiešām ir nepatīkama, iespējams, ministrijai bija jārīko preses konference, lai skaidrotu notikušo.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti