Kas noticis Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča pilnvaru pirmajā gadā un kam jānotiek turpmāk?

Edgars Rinkēvičs

Jānis Domburs 19.jūnijs, trešdiena 21:15

«Kam jābūt Eiropas Parlamentā?» aptauja: Ušakovs aiz pirmā devītnieka, «Stabilitātei!» līderi atpaliek no «Saskaņas» trio

Lai arī atbilstoši tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS aptauju datiem pašreizējā Saeimā nepārstāvētā partija "Saskaņa" pirms Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām ierindojas populārāko partiju pirmajā trijniekā, tās saraksta līderim – EP deputātam Nilam Ušakovam – nav izdevies iekļūt populārāko EP deputāta kandidātu devītniekā.

Pēc raidījuma "Kas notiek Latvijā?" iniciatīvas SKDS laika posmā no šā gada 10. līdz 15. maijam veica 1505 Latvijas pilsoņu aptauju, kurā respondenti tika lūgti, neatkarīgi no tā, par kuru sarakstu paši balsos vēlēšanās,  izraudzīties tos deviņus kandidātus, kurus viņi vēlētos redzēt kā EP deputātus no Latvijas. Ušakovs, kuru ievēlētu nākamajā EP parlamentā vēlētos redzēt 13,3% aptaujāto,  aptaujas kopvērtējumā ierindojas desmitajā vietā.

Tikmēr populārākais no ar "Saskaņu" konkurējošās partijas "Stabilitātei!" kandidātiem – sarakstā ar pirmo numuru startējošais Ņikita Piņins aptaujas kopvērtējumā ieņem trīsdesmito vietu. Viņu EP deputātu vidū vēlētos redzēt 2,9% respondentu.

SKDS veiktajā aptaujā "Saskaņas" sarakstā ar trešo numuru startējošajai partijas līdzpriekšsēdētājai Regīnai Ločmelei izdevies apsteigt ar otro numuru startējošo Olgu Petkeviču, kas plašāku atpazīstamību iemantoja, cenšoties panākt izmaiņas Imigrācijas likumā. Proti, Ločmeli EP vēlētos redzēt 6,8% respondentu, bet Petkeviču – 5,4%. Kopvērtējumā viņas ierindojas attiecīgi 19. un 22. vietā. "Saskaņas" sarakstā ar ceturto numuru startējošais Andrejs Bondarevs ar 0,8% atbalstu kopvērtējumā ir četrdesmitajā vietā.

Tikmēr "Stabilitātei!" sarakstā ar otro numuru iekļautais Andrejs Kozlovs EP vēlēšanām pieteikto sarakstu līderu kopvērtējumā ieņem 35. vietu, bet Pāvels Kuzmins – 33. vietu. Viņiem atbalstu pauduši attiecīgi 2,2% un 2,3% respondentu.

Jau vēstīts, ka pēc "Kas notiek Latvijā?" iniciatīvas tapušās aptaujas kopvērtējuma pirmajā vietā ierindojies Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis, kurš ir apvienības "Jaunā Vienotība" EP kandidātu saraksta pirmais numurs.

Aptaujas rezultāti cikla "Kam jābūt Eiropas Parlamentā?" ietvaros tiks atklāti pakāpeniski, tas ir, raidījumos, kuros piedalās attiecīgo politisko spēku kandidāti. Nākamajā raidījumā, kas notiks 27. maijā, tiks publiskots Nacionālās apvienības un partijas "Latvija pirmajā vietā" kandidātu vērtējums.

Katrā cikla raidījumā piedalās pa diviem kandidātiem no 2019. gada vēlēšanās ievēlētajām partijām, kas kandidē atkārtoti, un pa diviem kandidātiem no šobrīd populārākajām partijām, kas aizejošajā EP sasaukumā nav pārstāvētas, taču tagad cīnās par iekļūšanu EP. Dalībnieku secība ir noteikta, balstoties uz 2019. gada EP vēlēšanu rezultātiem un izlozi, kurā EP nepārstāvēto partiju pieteiktie kandidāti izlozēja raidījumu datumus. 27. maija raidījumā piedalīsies Nacionālās apvienības un "Latvija pirmajā vietā" kandidāti, savukārt "Latvijas attīstībai" un "Apvienotā saraksta" kandidāti tiksies 30. maija raidījumā. Pēc tam tiks publiskots visu EP vēlēšanās startējošo sarakstu līderu vērtējums. 

Aptaujā kopumā bija iekļauti četrdesmit kandidāti no visiem sešpadsmit EP vēlēšanām iesniegtajiem sarakstiem, vadoties no svaigākajiem SKDS aptaujas datiem, ņemot vērā partiju reitingus – pa četriem no četrām uz aptaujas sagatavošanas brīdī populārākajām politiskajām partijām, pa trim no nākamajām četrām populārākajām partijām, un attiecīgi pa diviem un pa vienam no partijām ar viszemāko vēlētāju atbalstu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti