Ventā palielinās vēdzeļu - saldūdens mencu - populācija

Šonedēļ Ventā tika ielaisti 30 tūkstoši vēdzeļu mazuļu. Šādā veidā vēdzeļu populācijas palielināšana Ventas upē notiek jau vairākus gadus pēc kārtas. Vēdzeļu mazuļus netālu no Zlēku tilta Ventā izlaida pārstāvji no zivju audzētavas „Pelči”, zinātniskā institūta BIOR un citām organizācijām.

„Šobrīd mēs Ventas upē izlaižam 15 000 vēdzeļu mazuļus. Vienlaikus tikpat liels daudzums tiek izlaists vēl vienā vietā. Posmā no Skrundas līdz Kuldīgai.” Zivju audzētavas „Pelči” vadītājs Valdis Plaudis stāsta, ka zivju mazuļi auguši no pavasara un tagad jau ir sasnieguši vajadzīgo izmēru, lai varētu doties savvaļā: „Vēdzelēm minimālajam svaram jābūt diviem gramiem, tagad ir 2,3 grami.

Vēdzeles aktīvas ir ziemas periodā. Tagad ūdens temperatūra Ventas baseinā ir 9 grādi. Tagad ir pats labākais laiks, lai vēdzeles varētu palaist brīvā dabā. Pēc diviem gadiem viņas jau būs makšķernieku lomos.”

Pavasarī upē laiž vēdzeļu kāpurus, bet mazuļus rudenī. Zinātniskā institūta BIOR pētnieks Mārcis Ziņģis ir viens no tiem ekspertiem, kurš atbild par upē ielaisto mazuļu kvalitāti. Tieši viņš no konteinera, kas atvests līdz Ventai, izsmeļ ar spaiņiem pēdējos mazuļus: „Par vietām un daudzumu - to vērtē Iekšējo ūdeņu nodaļa. Ņemot vērā šos datus, tiek veidotas zinātniski pamatotas rekomendācijas zivju resursu pavairošanai. Mēs sadarbojamies ar audzētavām tieši par zivju kvalitatīviem rādītājiem. Nosakām vecumu un pareizāko izlaišanas laiku.”

Vēdzeles attīstās un ir aktīvas tieši vēsā laikā, tad arī tās nonāk makšķernieku lomos. Ķeras uz grunts makšķerēm.

„Pa dienu vēdzele ļoti reti nonāk makšķernieku lomos. Šajā vietā Ventā (Zlēkas) ir labi vēdzeļu lomi. Daudzi brauc no Rīgas un citām vietām tieši uz vēdzelēm. Novembrī labi ķeras, arī tad kad ir auksts, ir sniegs vai līst lietus, un naktī,” zina teikt Valdis Plaudis.

Vēdzeļu populācija Ventā līdz šim bija ļoti maza, uzsver zivju inspektors Jānis Sprugevics, par to liecināja arī makšķernieku lomi: „Rudens bija tukšs laiks. Vienīgā interese bija par lašveidīgajām zivīm, kuras tagad ķert nedrīkst. Kādreiz bija tukšs posms. Tagad rudenī brauc ķert tieši vēdzeles un tas ir labi.”

Iespējams, ka arī kādam lašveidīgo zivju tīkotājam radīsies interese par legālām iespējām ķert šajā laikā vēdzeles. Un kāpēc gan ne, ja vēdzeli mēdz dēvēt par saldūdens mencu: „Atgādina mencu gan izskata, gan garšas ziņā. Ir vairākas pazīmes, arī mazā bārdiņa zem mutes.”

No vēdzeļu populācijas palielināšanas ir vēl viens ieguvums, uzskata inspektors – vietās, kur notiek atļauta makšķerēšana, likuma pārkāpēji nerādoties. Kā zināms, no 1. oktobra lašu un taimiņu nārsta dēļ ir spēkā to ieguves liegums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti