Dienas ziņas

Turpinās ANO ģenerālsekretāra vizīte Ukrainā

Dienas ziņas

Daugavpils kavējas ar pieminekļu nojaukšanu

Pirmā Spānijas kailgliemežu lasīšanas talka Talsos

Talsos notikusi pirmā Spānijas kailgliemežu lasīšanas talka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Talsu novads šogad aktīvāk iesaistās cīņā ar kailgliemežiem – pirmo reizi piecās publiskās teritorijās Talsu pilsētā izmantoti ķīmiskie līdzekļi, un, lai gan rezultāti ir acīmredzami, ar to nav pietiekami. Tāpēc, tumsai iestājoties, kad kailgliemeži ir visaktīvākie, talsinieki devās pirmajā publiskajā kailgliemežu lasīšanas talkā.

Spānijas kailgliemežiem nepatīk karstums, tāpēc naktīs, kad parādās mitrums un rasa, tie lien ārā no savām slēptuvēm. Turklāt Dārzkopības institūta vadošais pētnieks Arturs Stalažs novērojis, ka tos gliemežus, kurus satiec astoņos vakarā, pēc divām stundām tajā pašā vietā vairs neatradīsi.

"Viņi mērķtiecīgi dodas prom no tās teritorijas, un deviņos, desmitos nāk klāt jauni gliemeži. Tas nozīmē, ka tie iepriekšējie ir pietiekami paēduši, īpaši, ja tur ir krituši āboli vai kas, kur ir ļoti daudz barības vielu. Un tas ir normāli – mēs jau arī, kad ejam uz ēdnīcu, tur nesēžam stundām ilgi," sacīja Stalažs.

FOTO: Iepazīsti Spānijas kailgliemežus tuvplānā!

Rakstu lasīt šeit

Vilkmuižas ezera apkārtne ir Spānijas kailgliemežu iecienīta vieta – mitra un ēnaina. Šī ir viena no piecām teritorijām, kas šovasar apstrādāta ar limacīdiem. Pašvaldība secinājusi, ka metode ir resursietilpīga un daļēji efektīva, tāpēc jākombinē ar citām metodēm.

Tikmēr talkas dalībnieks Haralds Jēkabsons stāstīja: "Te vienreiz braucām ar velosipēdiem, konstatējām, ka gar taciņām praktiski nav gliemežu, bet, redziet, šeit viņi izrādās visi ir – zālē noslēpušies. Principā, ja šo zāli kaut vai nopļautu, viņi šeit negribētu dzīvot."

Drosmīgākie lasa ar rokām, bet pārējie apbruņojušies ar dažādiem instrumentiem, lielāka un mazāka izmēra pincetēm, bērnu rotaļu lāpstiņām, koka iesmiņiem un pat spageti gatavošanas piederumiem.

Pirmajai jaunajai iniciatīvai Talsos pagaidām nebija daudz dalībnieku, taču aktīvisti cer, ka ar laiku viņiem pievienosies draugi un citi talsinieki.

Šoreiz atnākuši tie, kuri paši jau mājās cīnās ar invazīvo sugu.

Talkas dalībnieks Jānis Pauliņš atzina: "Lai nav tā, ka tikai es ar vecākiem cīnos savās mājās ar gliemežiem. Sāksim šeit, turpināsim citā vietā, un varbūt arī nonāksim līdz tai vietai, kur es dzīvoju. Un tad palīgā nāks visi Talsi, un tad jau tiksim galā."

Bet Talsu novada pašvaldības vides speciāliste Ieva Krotova teica: "Tas, ka mēs dzirdam, ka cilvēki iesaucas: “Ooo, man ir pirmais gliemezis!” – var just to azartu, vēlmi piedalīties un izdarīt labu darbu kopā."

Tropiskās nakts dēļ gliemeži nebija ļoti aktīvi, bet divu stundu laikā salasīti un vēlāk utilizēti vairāk nekā 20 litri. Iespējams, šovasar varētu notikt vēl viena talka, taču pirmās aktivitātes dalībnieki jau prātoja, vai paši šo nevar veidot kā iknedēļas gliemežu lasīšanas klubiņu savai pilsētai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti