Rīta Panorāma

Metālmākslinieks Aivars Riekstiņš - Gleznas. Emaljas

Rīta Panorāma

«Diena sievietes sirds veselībai». Intervija ar Andreju Ērgli un Inesi Mauriņu

Suņa skološanas ābece: suns un bērni

Suņa skološanas ābece: suns un bērni

Drīzāk suns vai medījums. Tā bērnus uztver ikviens suns ar visām no tā izrietošajām sekām. Kā nodrošināties, lai suns bērniem neiekampj vai neiekož, ko nozīme suņa rūkšana uz bērnu?

Atšķirībā no pieaugušiem cilvēkiem mazus bērnus suns nekad necienīs un drīzāk uzskatīs par suni nekā par cilvēku. Tas arī ir iemesls, kāpēc suņi mēdz bērnus sakost. "Bērns, īpaši mazs bērns, kurš skrien, spiedz, sunim ir vairāk kā vēl viens suns, un tā arī viņš ar viņu spēlēsies. Spēlējoties ar jums, suns nekož, bet tad, kad suņi savā starpā spēlējas, viņi bieži viens otram kož. Tas ir normāli, viņi nekož stipri un tā nav agresija. Un tā suns var spēlēties ar bērnu, kodīs, piemēram, papēžos," norāda Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Ja saimnieks nav parūpējies par sava suņa skološanu un suns viņu neciena, tad problēmas būs vēl izteiktākas. Tāpēc pirmais nosacījums ir suni jau laicīgi skolot, lai viņš saimniekam klausītu. "Jo jums suns būs mācītāks, jo jūs pats labāk viņu pazīsiet un spēsiet prognozēt, kas notiks. Ja jūs suni neesat mācījuši, jūs principā esat sveši un jums nav ne jausmas, ko suns var izdarīt," uzskata Lielpēteris.

Otrs noteikums ir neļaut bērnam pārāk uzbāzties sunim, neļaut apkampt vai gulēt virsū. Pašos pamatos ir jānovērš apstākļi, kas var izraisīt košanu. Jebkuram sunim pienāk dzīvē brīdis, kad viņa pacietības limits ir izsmelts - citam ātrāk, citam vēlāk, bet tas brīdis pienāk.

"Skaidrs, ka bērni nedrīkst raustīt suni aiz astes, aiz spalvas, bāzt pirkstus ausī. Tas ir saprotams, un to iespēju robežās visi cenšas nepieļaut. Bet bērni ar savu lielo mīlestību visu laiku iet sunim klāt, kaut vai viņu papaijāt, bet sunim tas apnīk, ir par daudz. Iedomājieties, jūs paši guļat un ik pēc piecām minūtēm bērns nāk naktī samīļot. It kā process labs, foršs, bet, ja tas notiek visu laiku, nākamajā rītā jūs esat īgni," norāda Lielpēteris.

Tāpēc ir jānodrošina iespēja sunim no bērna aiziet –  uz citu istabu vai ārā, vai dārzā. Ja suns uzrūc bērnam, tad nevajag sodīt – šādā veidā viņš sarunājas un paziņo, ka ir gana. Abas puses jānošķir. Jāatceras, ka pret svešiem bērniem sunim pacietības mērs visbiežāk būs zemāks kā pret savējiem. Ja suns ir skolots, jūs redzēsiet, kad  viņam bērns ir apnicis un, laikus iejaucoties, konflikts tiks novērsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt