Rīta Panorāma

Intervija ar Haraldu Šlēgelmilhu

Rīta Panorāma

Alpīnists: Bibliotēka ir mazgāšanai neērts objekts

Sinoptiķiem joprojām daudz izaicinājumu

Sinoptiķu grūtākais uzdevums – prognozēt pēkšņus negaisus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Precīza laika apstākļu prognozēšana vienmēr ir bijis liels izaicinājums visā pasaulē. Kādreiz salīdzinoši pareizi varēja prognozēt, kāds būs laiks maksimums trīs dienas uz priekšu, bet mūsdienās arvien uzticamākas kļūs jau prognozes visai nedēļai. Tiesa, sinoptiķu viens no grūtākajiem uzdevumiem ir prognozēt pēkšņu negaisu rašanos.

"Cilvēki sagaida daudz detalizētāku prognozi, nekā tas bija agrāk. Tagad prognozes ir precīzākas. Ir attīstījušās tehnoloģijas, ka mēs varam parādīt nevis ar roku uzzīmētu karti un tikai mākonīti un saulīti. Mēs varam parādīt, kur nokrišņi ir kustējušies, kur tie turpina  kustēties. Es pats, skatoties arhīvā video, biju pārsteigts, ar cik lielu pārliecību astoņdesmitajos gados sinoptiķi stāstīja par gaidāmo laiku pēc nedēļas, kas joprojām ir liels izaicinājums meterologiem," atzīst LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis.

Mūsdienu tehnoloģijas un informācijas apmaiņas ātrums ir būtiski mainījis laika prognožu precizitāti. Kādreiz prognozējot tika ņemti vērā arī vēsturiskie dati, kāda gaisa temperatūra un nokrišņi konkrētajā dienā bijuši iepriekšējos gados, bet šobrīd sinoptiķi uzticas speciāli izstrādātiem skaitliskiem modeļiem.

"Skaitliskais prognožu modelis ir datortehnikā balstītas matemātikas un fizikas zināšanas par atmosfēru un tiek veikti nemitīgi aprēķini, lai iegūtu pēc iespējas precīzākas prognozes," norāda Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Hidrometeoroloģisko prognožu daļas vadītāja Laura Krūmiņa. 

Šonedēļ Rīgā uz kopīgu konferenci pulcējas ziemeļvalstu meteorologi, daloties savā pieredzē laika apstākļu prognozēšanā, jo sinpotiķiem vēl ir gana daudz izaicinājumu.

"Esam šeit sapulcējušies, lai uzlabotu spējas prognozēt laika apstākļus. Es strādāju starptautiskā organizācijā. Mēs nodrošinām sinoptiķus ar laika apstākļu prognozēšanas modeļiem un apmācām sinoptiķus, kā tos labāk izmantot," stāsta Anna Gelli.

"Mūsdienās ir krietni vairāk pakalpojumu, ko sinoptiķi var piedāvāt sabiedrībai. Laika apstākļu prognozēšanai mēs varam izmantot tādus modeļus, kas pielāgoti katra cilvēka vajadzībām," saka "EUMETSAT" pārstāvis Vesa Nietosvaara.

Neskatoties uz tehnoloģijām, joprojām visā pasaulē grūti ir prognozēt pēkšņu negaisu rašanos konkrētās stundās un vietās.
 
"Ar to cilvēkiem vajadzētu samierināties, ka 100% uzticēties nevajag laika prognozei, bet cenšamies izstāstīt pēc iespējas vairāk, precīzāk un detalizētāk, lai varētu sagatavoties bīstamiem laika apstākļiem," norāda Bricis.
 
Mūsu sinoptiķi nav vienīgie, kam reizēm gadās laika apstākļus prognozēt neprecīzi, tādēļ nav vērts apvainoties, ka pēkšņi sācies negaidīts lietus. Galu galā, salīdzinot ar laiku pirms gadiem divdesmit, laika prognozes šobrīd ir daudz ticamākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti