Makšķerniekiem Alūksnes ezerā jārēķinās ar izmaiņām noteikumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izmaiņas makšķerēšanas noteikumos un padomju laika atstātā piesārņojuma likvidēšana – šie ir galvenie, bet ne visi jaunumi, kas šajā sezonā saistīti ar Alūksnes ezera apsaimniekošanu. Pēdējos trīs gadus ezera stāvokli pētīja arī Vides risinājumu institūta speciālisti. Kopumā vērtējums ir pozitīvs, bet ir arī vēl paveicami uzdevumi.

Mūzikas skaņas, sasaucoties ar kaiju balsīm, esot pie jaunā Tempļkalna gājēju tilta, rada pavasarīgi romantisku noskaņu. Šī vieta nu jau ir tūristu un arī pašu alūksniešu iecienīta. “Pa dienu mēs varam tikai mūziku dzirdēt, bet tumšajā diennakts laikā ir arī gaismu gammas klāt,” stāsta Alūksnes ezera apsaimniekotāja, pašvaldības aģentūras „Alja” direktors Māris Lietuvietis.

Viena no ezera aktualitātēm šobrīd ir jaunie licencētās makšķerēšanas noteikumi. “Mēs aicinājām makšķerniekus iesniegt priekšlikumus, un liela daļa no izteiktajiem priekšlikumiem bija, ka vēlas redzēt licencētās makšķerēšanas lielāku vienlīdzību,” stāsta Lietuvietis.

Šīs izmaiņas gan Alūksnē radīja skaļas diskusijas un neizpratni pensionāriem, kuriem pienākas bezmaksas licence, proti, kāpēc gan tagad viņiem būs savā ziņā arī ierobežojumi. “Pirms tam viņiem bija bez maksas un varēja braukt katru dienu un ņemt to maksimālo zivju skaitu. Un laikam bija tas, ka tik daudz nevar apēst, un viņi staigāja riņķī un pārdod. Tad atkal pukst tā otra puse, kuri maksā to licences cenu, bet tie sezonas licenci nopērk, bet iebrauc ezerā varbūt nedēļā reizi, divas pēc darba, kad ir brīvs,” skaidro pašvaldības aģentūras direktors.

Tātad domājot par to, lai makšķerniekiem būtu vienlīdzīgāki nosacījumi, arī veiktas šīs izmaiņas. “Ar šo bezmaksas licenci viņi varēs lomā paturēt vienu no ierobežotajām sugām. Ja gribēs ķert vairāk, tad ir jāpērk kāda no maksas licencēm. Ja tas ir licencētās makšķerēšanas ezers, tad mēs to apsaimniekojam cītīgi, atjaunojam resursus un līdzekļus ieguldām. Un ja nevēlas maksāt par atsevišķu licenci, tad novadā ir vēl daudz citu pieskatītu ūdeņu, kur to var darīt,” norāda Lietuvietis.

Makšķernieku biedrības „C.Albula” pārstāvis Juris Baltais šīs izmaiņas vērtē pozitīvi: “Tur ir tā, ka pensionāri baltās zivis var ķert, cik vēlas, tad asari tā kā visiem, tie 5 kilogrami, kas pēc noteikumiem ir. Un tad plēsīgās zivis paturēt pa vienai no sugas, tas ir zandarts, līdaka, zutis, arī sīga. Kas principā ir ļoti normāli.”

Jaunie noteikumi paredz vēl arī citus ierobežojumus, kas arī ir vērsti, lai nemazinātu ezera zivju krājumus. “Mums ir aizliegts makšķerēt jūnijā ar dzīvo ēsmu, tas dod iespēju pasargāt zandarta mazuļus no bojāejas. Tas dod cilvēkiem vairāk sportisko azartu, mācīties spiningot, nevis sēdēt uz tā dzīvā, un tas tā daudz ētiskāk ir,” saka Baltais.

Vides risinājumu institūta speciālisti, kas ezeru apsekoja pat vairākus gadus, secinājuši, ka tā zivju resursi ir veselīgi un makšķerniekiem pievilcīgi. Taču ezeram ir kāda problēma, kas gaida risinājumu. “Alūksnes ezerā vēsturiski ir ieplūduši neattīrīti notekūdeņi, kā arī bijusi VEF filiāle ezera krastā un bijusi katlu māja, kur kurināts ar naftas produktiem.

Alūksnes ezera pilsētas līcī ir konstatēts šis piesārņojums,” norāda ezera apsaimniekotājs.

Māris Lietuvietis, salīdzinot divas fotogrāfijas, rāda cik strauji aizaug pie pilsētas esošā ezera daļa. Pirms sešiem gadiem iekšezera aizaugšana vēl tik ļoti nebija redzama, bet  pirms trim  arī vizuāli var secināt, kādas sekas ir šim piesārņojumam.

“Līdz ar to mums ir jāmeklē līdzekļi un veids, kā šo piesārņojumu dabūt ārā no ezera. Mēs esam vērsušies arī Vides aizsardzības un reģionālajā ministrijā ar šo sāpi un cerēsim, ka varēsim atrisināt šo problēmu. Lai tiešām varētu teikt, ka ne tikai visa lielā Alūksnes ezera akvatorija teritorija ir ļoti tīra, bet lai to pašu varam teikt par iekšezeru.”

Protams, šie darbi nebūs lēti, un tagad tiem jārod finansējums. Bet runājot par zivju krājumiem, kā stāsta ezera apsaimniekotāji, arī šajā sezonā tie tiks papildināti ar līdaku un sīgu mazuļiem. Un arī romantikas cienītājiem šosezon kāds jaunums – Alūksnes ezerā sāks kursēt kuģītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti