Rīta Panorāma

Briti pētīs milzu aisbergu Antarktikā

Rīta Panorāma

Estrādes leģendai Margaritai Vilcānei šodien 80.dzimšanas diena

Servisa suņi. Uzticami palīgi cilvēkiem ar invaliditāti

Lūdz ziedot servisa suņiem, kas cilvēkiem ar invaliditāti palīdz ikdienas gaitās

Kamēr vieni iegādājas sev suni prieka un mīlestības dēļ, tikmēr cilvēkiem ar invaliditāti servisa suņi ir nepieciešami, lai varētu doties ikdienas gaitās. Servisa suņi iedalās divās grupās. Suns-pavadonis palīdz cilvēkiem ar redzes traucējumiem.  Tikmēr suns-asistents tiek audzināts tā, lai varētu sniegt atbalstu cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Servisa suņus par sabiedrības saziedoto naudu skolo biedrība “Teodors”, kas pirmssvētku laikā iedzīvotājus lūdz ziedot līdzekļus suņu barošanai.

Līgai Ķikutei jau četrus ar pusi gadus līdzās ir Rīga – suns, kas īpaši apmācīts palīdzēt cilvēkiem ar redzes traucējumiem. “Suns man palīdz ikdienā pārvietoties, nokļūt tur, kur man nepieciešams, un būt neatkarīgākai no citiem cilvēkiem,” atzīst Līga.

Kad abas dodas ārā, Rīga ir ļoti nopietna un atbildīga pret saviem darba pienākumiem. Bet, kad dod komandu “Brīvi!”, viņa uzvedas tieši tāpat kā visi citi suņi.

“Pirms suņa es pārvietojos ar balto spieķi. Bija vairāk jāstrādā pašai. Gaita bija daudz saspringtāka. Bija jāiegulda lielāks darbs, lai kaut ko sameklētu. Sunim, ja ir ierastie maršruti, tad mēs varam iet ļoti mierīgi pa tiem,” stāsta Līga.

Rīga ikdienas maršrutus pārzina tik labi, ka, piemēram, pasakot vārdu ''bibliotēka'', suns savu saimnieci aizvedīs tieši pie bibliotēkas.

“Protams ir drošāk, jo suns reaģē uz aktuālo situāciju. Piemēram, ejot ar spieķi, ja priekšā ir ceļa remonts, tad man tas ir ļoti liels rēbuss. Ja es eju ar suni, tad suns mani apved apkārt un es nemaz neesmu pamanījusi, ka tur kaut kas ir bijis pa ceļam,” skaidro Līga.

Servisa suņi iedalās divās grupās: suns-pavadonis palīdz cilvēkiem ar redzes traucējumiem, bet suns-asistents – cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Servisa suņu skološana aizņem ļoti daudz laika un prasa lielus finansiālus ieguldījumu. Latvijā šādu suņu apmācības un ikdienas uzturēšanas izdevumus nodrošina biedrība “Teodors”, kas izskolojusi 13 suņus. Biedrībā lēš, ka kopumā Latvijā būtu nepieciešami 100 suņi-pavadoņi un 50 suņi-asistenti.

Biedrībā rindā ir pieteikušies 25 cilvēki. 20 uz suņiem-pavadoņiem, un 5 uz suņiem-asistentiem. Diemžēl ierobežotie līdzekļi to visu nobremzē,

stāsta servisa suņu biedrības “Teodors” pārstāve Gunta Bite.

Pagaidām servisa suņu skološanas, uzturēšanas izmaksas un ikgadējas apmācības balstās tikai uz ziedojumiem un brīvprātīgo darbu, jo valsts tam finansējumu nepiešķir. Biedrības “Teodors” pārstāve stāsta, ka šobrīd pietrūkst līdzekļu arī suņu barošanai –  visiem servisa suņiem, kas iedoti cilvēkiem ar invaliditāti, barību apmaksā.

“Visas uzturēšanas izmaksas vienam servisa sunim gadā sasniedz 2450 eiro. Tā nav maza nauda. Cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir iedoti šie suņi, nav tādu līdzekļu, lai paši varētu to apmaksāt,” saka biedrības pārstāve.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, biedrība aicina līdzcilvēkus pēc palīdzības. Servisa suņus iespējams atbalstīt Ziedot.lv projektā “Suns – vairāk kā draugs”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt