Latvija ir piektā lielākā dzērveņu ražotājvalsts pasaulē; prasmes apgūst jauni ogotāji

Latvija ir dzērveņu lielvalsts un pēc ražošanas apjoma ir piektajā vietā pasaulē. Gada laikā Latvijas purvos un mežos var salasīt 10 000 tonnu veselīgo ogu. Pieredze ogu lasīšanā mērāma no vairākiem gadu desmitiem līdz iesācējiem šajā aizraujošajā arodā, tāpēc LTV raidījums "Vides fakti" devās mežā.

Dažiem ogotājiem pieredze iet dzērvenēs ir vismaz 20 gadi, citi savus pirkstus ogu lasīšanā iemēģina pirmo reizi. Latvijas Televīzijas raidījums "Vides fakti" devās dzērvenēs kopā ar dažādu pieredžu bagātiem ogotājiem. Elita līdz dzērvenēm parasti dodas mežā 40 minūtes, "bet ne katru reizi. Sākumā ir tuvie purvi – tad ogu ir ļoti daudz. Tuvākais purviņš ir divas minūtes. Bet purvus visātrāk nolasa tieši vecie cilvēki. Šogad ogu bija ļoti daudz. Mums zēni palīdz ogas iznest lauka, tāpēc ņemam līdzi puišus."

Ik pa laikam medijos atskan ziņa, ka kāds ogojot ir pazudis purvā. Pazust purva mitrājā vai viltīgajā meža daļā ir pavisam bēdīgi. Raidījuma "Vides fakti" pavadone Elita uzvilkusi baltu kombinezonu. Tas nav īpašs stils, bet gan, lai ērces būtu vieglāk pamanāmas "un viena otru pa gabalu redz." Viņa ar kolēģēm nav maldījusies, taču citiem ir gadījies palīdzēt.

Viena gadā Latvijas mežos var iegūt 10 000 tonnu dzērveņu. Jāatceras, ka privātajās zemēs un dabas lieguma zonās ogot nav ļauts. Pirms gada raidījums "Vides fakti" nelikumīgos ogotājus pārsteidza Teiču rezervātā, un vainīgie dabūja taisnoties un maksāt sodu.

"Es citas ogas vispār nelasu un, ja kādam dzīve liekas pa grūtu, ja ir problēmas, lai atbrauc uz purvu - viss sakārtojas," stāsta pieredzējusī ogotāja Elita. "Bet tikai dzērvenes es lasu. Septembrī desmitos esam te un lasām līdz tumsai. Rekords ir 40 litri ogu."

"Man šī ir pirmā reize, kad es ogoju - teikšu godīgi, ir interesanti. Jo es visu laiku dzērvenes jaucu ar brūklenēm," pirmajā pieredzē dalās Kristīne. "Ar lielāku vērtību iešu uz tirgu, darbs tiešām ir liels. Purvā ir jābūt uzmanīgam, purvi ir visādi. Tas mani ir atturējis, es vienmēr esmu domājusi, ka tas ir bīstami, bet šādā purvā, ja dziļāk neeju, viss kārtībā. Jāņem līdzi kāds pieredzējis ogotājs," vērtē ogotāja Kristīne.

Purvs ir ļoti viltīgs, tāpēc noder daži padomi. "Ejot ogot, vienmēr jāuzlādē savs mobilais telefons, jāparūpējas par siltu apģērbu un ēdienu, kā arī saviem mājiniekiem jāpasaka, uz kuru purvu dodies," ar ieteikumiem dalās Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Dainis Tučs.

Šogad purva ogas ir pasīkas, bet tas tāpēc, ka bija sausa vasara. Latvijā sastopamas divas sugas: lielā jeb purva dzērvene un sīkā dzērvene.

Ogošanas tehnikas ir dažādas. Elita dod priekšroku lasīšanai ar saviem čaklajiem pirkstiņiem: "Citi lasa ar kombainu. Neieteiktu, jo šogad izraustīsim stīgas un nākošgad nebūs ogu, ko pašiem lasīt."

Ogošanas noslēgumā pieredzējusī Elita cienā ar dzērvenēm, klātpievienojot medu un norādot uz romantiku purvā: "Kad mums uznāk slinkums lasīt, tad mēs sevi iepriecinām ar kaut ko garšīgu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt