Gadu darbojas nelaimē nokļuvušu putnu rehabilitācijas centrs Madonas novadā

Nelaimē nokļuvušus putnus savvaļas putnu rehabilitācijas stacija "Tiltakalni" Madonas novada  Barkavas pagastā uzņem tieši gadu. Šajā laikā te rehabilitējušies vairāki bēdubrāļi, kurus ornitologam Uģim Bergmanim izdevies veiksmīgi palaist atpakaļ savvaļā. Savukārt kāds putns pēc divām operācijām tagad te atgūstas, lai pavasarī izlidotu.

"Te ir tā putnu stacija. Vēl dažas tādas nianses - jāpiekārto, jāievieto dzeramtrauki," pirms gada ornitologs Uģis Bergmanis, līdzi ņemot mazmeitiņu Evu Mariju, izrādīja paša izloloto un par ziedotāju naudu izveidoto savvaļas putnu rehabilitācijas staciju "Tiltakalni" - zaļu būvi, kas veidota no metāla konstrukcijas un sieta ornitologam piederošā zemesgabalā pie mājām Madonas novada Barkavas pagastā. Te arī dēļiem apšūtā daļa, kur tverties no vēja. Šā gada laikā te bijuši vairāki nelaimē nokļuvuši putni.

"Stacija ir uzņēmusi un arī veiksmīgi rehabilitējusi, palaidusi savvaļā vienu jūras ērgli, vienu mazo ērgli, vienu vistu vanagu, vienu peļu klijānu un vienu meža pūci," stāsta Uģis Bergmanis. Savukārt šobrīd stacijā Uģis Bergmanis, kurš ir arī "Latvijas Valsts mežu" vecākais vides eksperts, rehabilitē pieaugušu mazo ērgli.

"Tas ir pieaugušais putns. Viņš bija ar spārnu uzāķējies uz drāšu pinuma žoga un guvis diezgan nopietnu spārna traumu. Spārns tika divas reizes operēts, šķiet, ka veiksmīgi operēts, bet bijām spiesti nogriezt četras pirmās lielākās lidspalvas, līdz ar to putnu nevarēja laist vaļā," stāsta Uģis Bergmanis.

Bez lidspalvām mazais ērglis nevarētu mērot 11 000 kilometru garo ceļu uz ziemošanas vietu Āfrikā, turklāt - izlidošana jau nokavēta. Tāpēc putns ziemos tepat stacijā vai arī kādā siltākā vietā, kad temperatūra noslīdēs krietni zem nulles. Pavasarī, kad būs ataugušas lidspalvas, putnu laidīs savvaļā.

Mazo ērgli operēja veterinārajā klīnikā "Labākie draugi" Alūksnē veterinārārste Signe Gorbāne, kurai palīdzējis arī kolēģis Gatis Krūmiņš. "Spārnā bija pārplēsta saite, kuru bija nepieciešams sašūt," stāsta veterinārārste Signe Gorbāne. Viņa arī norāda, ka mazajam ērglim pēc ieķeršanās drāšu sētā konstatēja smagus savainojumus.

"Putns bija karājies sētā vairākas dienas, loģiski, ka nekarājas mierīgu gariņu. Sitas, kuļas un mēģina tikt vaļā no tā visa. Tāda pati mums tagad ir jauna ruda meža pūcīte, kuru viens ornitologs ieveda septembra beigās, kura arī bija sētā iesprūdusi, dauzījusies un guvusi dziļus savainojumus spārna mīkstajos audos, seju satraumējusi. Arī tur bija brūces. Bet par laimi arī šai pūcītei viss iet uz labo pusi un atveseļošanās notiek," stāsta Signe Gorbāne. Arī šī pūcīte drīzumā nonāks Bergmaņa putnu rehabilitācijas stacijā, lai pūcīti varētu laist atpakaļ savvaļā.

Veterinārā klīnika "Labākie draugi" ar rehabilitācijas staciju sāka sadarboties šā gada vasarā. Viss sākās ar savainotu meža pūču mazuli, kuru pavasarī Alūksnē pilsētas centrā atrada skolotāji ar bērniem. Kad pūce klīnikā izveseļojās, veterinārārste Gorbāne domājusi, kur labāk putnu palaist dabā.

"Veiksmīgā kārtā izdevās sakontaktēties ar Bergmaņa kungu, kurš piekrita uzņemt pūčuku savā rehabilitācijas stacijā. Rehabilitācijas un palaišana savvaļā bija ļoti veiksmīga. Tagad pūčuks ir atgriezies savvaļā, tiesa, to vēl tagad redz un dzird pie rehabilitācijas stacijas, bet no maza, savainota putnēna Alūksnes pils parkā viņa kļuvusi par putnu, kurš pats lido, medī," stāsta Signe Gorbāne.

Ornitologs Bergmanis jau iepriekš vēstījis, ka putnu rehabilitācijas stacijas uzdevums ir galvenokārt īpaši aizsargājamo dienas plēsīgo putnu un pūču rehabilitēšana, lai tos pēc iespējas ātri tāpēc palaistu savvaļā, nevis pansionāts. Tāpēc putnus, kuru traumas nav savienojamas ar pilnvērtīgu dzīvi savvaļā, stacija neuzņem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt