Rīta Panorāma

Intervija ar Elmāru Baltiņu un Rimi Vaitkus

Rīta Panorāma

SKDS: 75% aptaujāto atzīst, ka vardarbība ģimenē nav pieņemama

Nacionālajā botāniskajā dārzā gatavojas banāni, citroni un ananāsi

Botāniskajā dārzā Salaspilī gatavojas banāni, citroni un ananasi

Banānus, citronus, papaijas, apelsīnus, ananasus un daudzus citus eksotiskus augļus iespējams izaudzēt arī Latvijā. Un, ja ļoti vēlamies, to var paveikt pat mājas apstākļos, ja tiek nodrošināts pietiekams apgaismojums un +20 grādu temperatūra. Bet vienuviet visos šos augļus un augus var aplūkot Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī.

Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne stāsta, ka šobrīd te daudz skaistuma un arī gardas lietas - psīdijas, citroni, banāni. Patiesībā oranžērijā jebkurā gada dienā, vienalga - rudenī, pavasarī, vasarā vai ziemā - apkārt ziedēs vismaz 300 dažādu augu.

Arī apmeklētāji to novērtē, un katram ir savas mīļākās lietas oranžērijā. Lindas ģimenei te ļoti patīk, "mēs te bieži nākam". Mazajai Katrīnai patīk arī zivtiņas un bruņurupuči baseinā, bet Odrijai visvairāk patīk kaktusi.

Bet šoreiz stāsts būs par to, ko šobrīd  garšīgu var aplūkot dārzā, un sākam ar banāniem. Zane Purne rāda: "Pašlaik viņi ir zaļi, negatavi. Gatavošanās laiks ir atkarīgs no laika apstākļiem. Ja būs kā tagad - ļoti silts, tad pēc pāris mēnešiem mēs varēsim pagaršot šos banānus."

Turpat netālu no banāniem aug ananasi. Šogad gan augļus neviens negrasās ēst, jo ir vēlme stādus pavairot. "Parasti, kad auglis uzzied, veidojas viena lapu rozete, bet šeit ir piecas. Nogriežam lapu rozeti nost, noņemam lapiņas un iespraužam kaut vai kūdrā. Paies pāries mēneši, izveidosies sakne un augs jauns ananass (..) Tālāk ir monstere. Šie tumši zaļie augļi vēl ir negatavi. Kad viņi nogatavojas, viņi paliek gaiši dzeltenā krāsā un izplatās tāda kā ananasa smarža," klāsta Zane Purne.

Oranžērijā sastopamas papaijas – ļoti ātri augošs un ražīgs augs. Arī psīdijas, kas ražo visu gadu. "Citronu raža šogad izskatās ļoti iespaidīgi," rāda Zane Purne. "Jā, šis citrons mums dārzā ir tāds topa augs, jo neviens vienaldzīgs garām nepaiet. Citroni ir milzīgi. Šis citrons ir no sēklas izaudzēts."

Patiesībā visus šos augus iespējams izaudzēt arī mājas apstākļos. Galvenais - nodrošināt pietiekamu apgaismojumu un aptuveni 20 grādu temperatūru. Atšķirībā no vietējām sugām liela daļa tropu augu ražo visu gadu – paralēli zied, gatavojas un ir novācama raža.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti