Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Brīna un viņas saimniece Kristiāna Dimitere

Kaķu veselība. Stomatīts

«A-Eiropas» solists Duboks uzņem mājās ar stomatītu slimu kaķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Lai gan pēc iepriekšējā kaķa Marko nāves mākslinieks Artūrs Duboks citu kaķi ņemt nav vēlējies, viņa dzīvē negaidīti ieradies Ezis jeb pilnajā vārdā Ezis Ričs. Viņa veselība, ienākot jaunajā ģimenē, nebija spīdoša - tam bija izplatīta mutes dobuma slimība -, tomēr mākslinieks savu mīluli apzinīgi kopj vēl šodien.

Ezim bijušas sarkanas smaganas, siekalošanās un sāpes mutes dobumā: tas viss raksturo vienu no izplatītākajām kaķu mutes slimībām – stomatītu.

Artūrs sākotnēji pamanījis kaķa pastiprināto siekalošanos, kas liecinājis – te kaut kas nav kārtībā. Taču siekalošanās nav vienīgā pazīme – būtiski piefiksēt arī citas, daudz agrīnākas slimības izpausmes.

"Ar kaķiem pirmais, ko jūs pamanīsiet - ka viņš sāk sliktāk ēst, sāk palikt izvēlīgāks, atsakās no barības, ko agrāk ēdis. Jūs uzreiz pamanāt, ka viņš, sākot ēst, drusku pagrauž un iet prom. Otrais - noteikti pamanīsiet smaku no mutes. Smaganas sarkanas, iekaisušas, gļotāda arī, un tas, ka viņš neļauj aiztikt savu muti... Protams, ir siekalošanās, ka siekalas tek pa mutes kaktiņiem ārā - tas ir ļoti smags stāvoklis," slimības pazīmes nosauc veterinārs. 

Ezim slimība tika ārstēta ar antibiotikām un īpašām smaganu ziedēm. Smaga stomatīta gadījumā kaķis var zaudēt zobus. Taču visbīstamākais slimības simptoms ir strutas mutes dobumā. Infekcijai nokļūstot asinīs, tā var izraisīt urīnpūšļa, sirds muskulatūras, nieru, aknu un citu iekšējo orgānu saslimšanu, tāpēc ieteicams rūpīgi sekot līdzi sava mīluļa zobu higiēnai.

Pastiprināta uzmanība jāpievērš kaķēniem. Zobu attīstības posmā ieteicams pieradināt kaķi pieskārieniem purniņa rajonā, lai būtu vieglāk pašam pārbaudīt mīluļa mutes stāvokli.

"Noteikti jāseko, kamēr zobi mainās. Tas ir, no trīs mēnešiem līdz septiņiem mēnešiem. Jāskatās, vai izkrituši piena zobi, vai nav palikuši no tiem tādi, kas traucē," stāsta veterinārārsts. 

Veterinārs Aigars Briņķis
Veterinārs Aigars Briņķis

Ārsts apgalvo, ka biežāk mutes dobuma problēmas novērojamas mājas kaķiem, kas pārtiek no vienveidīgas sausās barības. Viņiem profilaktiskos nolūkos var dot rotaļlietas, kas spēlēšanās brīdī tiek grauztas vai košļātas. Tāpat var izmantot plāksnītes un pulverus, kas neļauj veidoties zobu aplikumam.

Svarīgi atcerēties – mutes gļotādas iekaisums ir bakteriāla infekcija, un tā ir lipīga ne tikai dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem! Tas gan nebaidīja Artūru paņemt kaķi savā paspārnē un dot dzīvniekam otru iespēju par spīti nopietnajai slimībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti