4. studija

27 eiro kompensācija: vai «Dekšāres narkobarones» lietā pieņemts taisnīgs lēmums?

4. studija

Kam pieder šie zilibaltie trolejbusi?

Kā un kāpēc visparastākās kaņepes var kļūt par narkotikas saturošu augu?

«4. studija» skaidro: Vai Latvijā āra apstākļos iespējams izaudzēt «narkotisko» kaņepi?

Pēdējā laikā Latvijā ir daudz un plaši runāts par kaņepēm, ir bijuši arī incidenti, tostarp Viļānu novadā, kur policija kādai sievietei konfiscēja kaņepju stādus, bet pēc tam atvainojās. Narkotiskas vielas piemājas dārzā augušajās kaņepēs neatrada. Taču, vai Latvijā āra apstākļos maz ir iespējams izaudzēt kaņepi, kas satur narkotiskas vielas?

Ar ko atšķiras narkotiskā (canabis indica) un industriālā (canabis sativa) kaņepe?Zinātāji atšķirību var noteikt pēc lapiņu formas. Narkotisko kaņepi laukā izaudzēt nevar, stāstīja Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.

Policija skaidro: arvien biežāk saimnieki piemājas dārzā audzē kaņepes, kas satur aizliegtās vielas. Latgalē šogad likvidētas 9 marihuānas audzētavas brīvā dabā.

Latvijā kaņepju audzēšana ir atļauta, bet, protams, ir jāievēro daži nosacījumi: ir jāsēj sertificēta sēkla un jāveic tetrahidrokanabinola jeb THC monitorings. THC līmeņa norma ir 0,2%. Parasti marihuāna satur 4 līdz 20% THC.

Industriālā kaņepe ir radīta šķiedrai, spaļiem, būvmateriāliem, aizdaram, eļļai. Sapresējot ir kurināmā brikete, kam ir līdzvērtīga siltuma atdeve kā oša kokam.  

Valsts policijas pārstāve Ksenija Belova stāstīja, ka policija arvien biežāk konstatē aizliegto vielu saturošo augu audzēšanu brīvdabas apstākļos. "Latgales reģiona pārvalde šogad likvidēja 15 marihuānas audzētavas, no kurām deviņos gadījumos likumpārkāpēji audzēja narkotisko vielu saturošos augus brīvā dabā."

 

Tikmēr Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis atzīmēja, ka āra apstākļos "narkotisko" kaņepi Latvijā nemaz nav iespējams izaudzēt.

"Narkotisko kaņepi, ja ir runa par biznesu, tad laukā izaudzēt nevar, un narkotiskā kaņepe ir pilnībā kaut kas cits kā industriālā kaņepe.

Narkotiskā kaņepe ir 'Cannabis indica', bet industriālā kaņepe ir 'Cannabis sativa'," skaidroja Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.

Lai noskaidrotu, kā tad ir patiesībā, LTV raidījums "4. studija" devās uz Latvijas Universitātes (LU) Augu fizioloģijas katedru.

"Mēs sliecamies domāt, ka īstenībā nevar. Ja izmanto šīs te 'Sativa', tad vispār tas ir izslēgts, jo šīm sējas kaņepēm vispār visa šī te ģenētika ir tādā veidā atlasīta, lai tās neražotu vairāk par šiem 0,2%, varbūt 0,25% [tetrahidrokanabinola]. Ja kāds audzē pie mums kaņepes, tad jebkurā gadījumā tās ir 'Indica' šķirnes un 'Indica' variatātes," stāstīja LU Augu fizioloģijas katedras vadītājs Ģederts Ieviņš.

Lai apreibinātos, tetrahidrokanabinolam jeb THC, kas ir marihuānas galvenā darbīgā viela, līmenim ir jābūt aptuveni 4%,

bet pēc likuma burta pat 'Sativa' šķirne, kuru neizmanto narkotisko kaņepju audzēšanai, kaut nedaudz, tomēr var pārsniegt atļautos 0,2%.

Savukārt par īsto narkotisko kaņepi dēvētajā 'Indica' šķirnē THC līmenis var sasniegt pat 20%. Tāpēc jautājums – vai šo 'Indica' kaņepi var izaudzēt Latvijā āra apstākļos?

"Šīs te 'Indica' – potenciālu THC veidojošās šķirnes mūsu apstākļos gluži vienkārši nevar izveidot šo te THC, jo ziedēšanai šis te dienas garums ir pārāk garš vasarā, lai tā laicīgi paspētu uzziedēt, un pēc tam temperatūras ir pārāk zemas, lai šis augs varētu tālāk attīstīties. Un kopumā optimālai THC veidošanai vidējā gaisa temperatūra ir 28 grādi," skaidroja Ieviņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt