Horvātija ar sterilizētiem odiem cīnās pret bīstamo moskītu pieplūdumu

Klimata pārmaiņu ietekmē Eiropā arvien vairāk izplatās tropu reģioniem raksturīgās odu sugas, kas var izplatīt bīstamas slimības. Horvātija mēģina apsteigt bīstamo sugu invāziju un ar dažādām metodēm cīnās pret odiem.

Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā viens no paņēmieniem ir sterilu odu izplatīšana, lai kavētu odu vairošanos.

Izplata sterilizētus odu tēviņus

Tā ir daļa no izmēģinājuma projekta, kura mērķis ir izskaust invazīvo Āzijas tīģermoskītu (Aedes albopictus) sugu, kas var izplatīt tādas bīstamas slimības kā tropu drudzi, Čikunguņjas drudzi un Zikas vīrusslimību.

Šī suga ir sākusi izplatīties Horvātijā un citviet Vidusjūras reģionā, jo pēdējos gados daļēji klimata pārmaiņu dēļ siltāks laiks nodrošina labvēlīgu vidi moskītiem.

Horvātijas zinātnieki izplata sterilizētus odu tēviņus, lai samazinātu bīstamo odu sugu populāciju
Horvātijas zinātnieki izplata sterilizētus odu tēviņus, lai samazinātu bīstamo odu sugu populāciju

Horvātijas pētnieki izmanto sterilizētus odu tēviņus, kas pēc izlaišanas savvaļā pārojas ar mātītēm, bet nevar radīt pēcnācējus. Odu tēviņi pirms tam tiek sterilizēti ar gamma staru palīdzību.

Zagrebas projekts sākās jūnijā, kad odu izplatības rajonā tika izlaisti 100 000 moskītu.

"Ja mēs noteiktā laika posmā izlaižam pietiekamu sterilo tēviņu skaitu, odu populācija šajā teritorijā samazināsies," ziņu aģentūrai "AFP" skaidro kukaiņu pētniece Ana Klobučara.

Klimata pārmaiņas veido odiem labvēlīgu vidi

Projekta pamatā ir sterilo kukaiņu metode (sterile insect technique), kas jau gadu desmitiem tiek izmantota visā pasaulē, lai apkarotu dažādus kaitīgus kukaiņus, bet joprojām tiek pārbaudīta tās efektivitāte pret odiem pilsētu teritorijās.

Horvātija pagājušogad sāka izmantot šo metodi Istras pussalas ziemeļu daļā. Šovasar tur trīs mēnešu laikā plānots izlaist 1,2 miljonus sterilo odu.
Horvātijas programma sakrīt ar ekspertu arvien nopietnākiem brīdinājumiem, ka globālā sasilšana var palielināt Eiropas teritoriju neaizsargātību pret infekcijas slimībām, kuras izplatās ar moskītu kodumiem.

Odi pārvietojas tālāk uz ziemeļiem

Āzijas tīģerodu klātbūtne Horvātijā pirmo reizi tika reģistrēta 2004. gadā pēc tam, kad tie Eiropā ieceļoja pagājušā gadsimta 70. gadu beigās. Eksperti uzskata, ka šie odi ieceļoja ar lietotām riepām, kas Albānijā tika ievestas no Ķīnas.

Saskaņā ar oficiālajiem datiem šī šķirne ir izplatījusies vairāk nekā desmit Eiropas valstīs, un visvairāk skartas ir Vidusjūras reģiona valstis.

Āzijas tīģermoskīta izplatība Eiropā, 2023. gada maijā
Āzijas tīģermoskīta izplatība Eiropā, 2023. gada maijā


Tā kā visā pasaulē paaugstinās gaisa temperatūra, Āzijas tīģerodi pārvietojas tālāk uz ziemeļiem, tostarp uz apgabaliem, kas tika uzskatīti par pārāk aukstiem, lai šī suga varētu attīstīties, tostarp uz Šveici un Vāciju.

"Mēs baidāmies, ka līdz ar odiem arī vīrusi nākotnē varētu viegli pielāgoties jaunai videi," brīdina grieķu entomologs Antonio Mihelakis, kurš dalās pieredzē ar horvātu kolēģiem par odu apkarošanu.

2019. gadā ar šādas programmas palīdzību Āzijas tīģerodu populāciju Grieķijā izdevies samazināt par 90%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti