Sniedze Više ikdienā strādā Liepājas Izglītības un zinātnes inovāciju centra Dabas mājā, kas atrodas pašā Liepājas ezera krastā. Viņa putnus sākusi vērot pirms vairākiem gadiem, taču darba vieta pie ezera mudinājusi vēl vairāk pievērsties šai nodarbei, turklāt uzņemties iniciatīvu un dibināt vietējo Latvijas Ornitoloģijas biedrības grupu.
"Pēc ilga laika Liepājā esam dibinājuši Latvijas Ornitoloģijas biedrības vietējo grupu. Tādas vietējās grupas ir daudzviet Latvijā, bet mūsu pusē gadiem nebija. Tā kā es pēdējos gadus esmu Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, gāju arī kursos, man pietrūka domu biedru, kas ir tieši šajā pusē. Es uzņēmos šo iniciatīvu, lai sapulcinātu biedrus, ar kuriem kopā varētu putnot: klausīties, vērot putnus, ievākt datus, pasākumus organizēt Dabas mājā, piemēram, putnu dienas," pastāstīja Više.
Pašlaik grupā apvienojušies 15 interesenti. Viens no viņiem ir Edmunds Rubenis, kurš šobrīd dzīvo laukos netālu no Liepājas – Tāšos.
"Tur arī pie Tāšu ezera ir daudz putnu un migrācija. Tā kā dzīvoju laukos, jau no mazām dienām nācās sastapties ar putniem, jo viņi ir visur. Radās interese, un tā nekur nav zudusi. Sniedze dibināja grupu, tas bija ļoti interesanti, sapratu, ka būs cilvēki ar vienādām domām par putniem un vērošanu. Es iesaistījos," pastāstīja Rubenis.
Ar putnu atpazīšanas knifiem, kas nepieciešami vērošanas procesā, vietējai Liepājas grupai sola palīdzēt biologs un ornitologs Ritvars Rekmanis. Viņš putnus sāka vērot jau no bērnības, dzīvojot Aizputē.
"Vērot putnus, noteikt un kādam šos datus dot, un tie dati būtu izmantojami. Pirmais nosacījums – ir jāpazīst sugas. Ar nepilnīgām zināšanām var ziņot, bet tad būs visādi brīnumi, piemēram, lukstu čakstīte oktobrī, kad viņām jau sen jābūt ceļā uz Āfriku," pauda ornitologs.
Arī Ritvars Rekmanis uzskata, ka Liepāja ir ļoti piemērota vieta, kur mācīties pazīt putnus un ļauties aizrautīgai putnu vērošanai.
"Liepāja ir ideāla vieta putniem – ir osta, jūra un ezers.
Te jau arī brauc daudzi vērotāji no visas Latvijas, īpaši ziemā, kad citur ir aukstāks un vairāk sniega. Tad Liepājā putni vairāk sakoncentrējas tādēļ, ka ūdens ir vaļā un ir osta, – var mācīties daudzas sugas, redzēt diezgan tuvu ezerā un visur citur," skaidroja ornitologs.
Sniedze Više uzsvēra Liepājas nozīmi putnu migrācijas laikā: "Migrācijas laikā veidojas koridors, jo ir jūra un ezers, kā tāds pudeles kakls. Pie ezera, kur ir mitrās pļavas, putni piestāj, atpūšas, barojas un tad lido tālāk. Var redzēt arī dažādus jūras putnus. Mums ir mols, ezerā putnu vērošanas torņi, ļoti laba vieta, kur putnot."
Jūtot pavasara tuvošanos, februārī un martā Latvijā jau parādās pirmās migrējošās zosis, lauku cīruļi un ķīvītes. Vietnē www.dabasdati.lv jau ziņots par pirmajām redzētajām ķīvītēm, manīts arī lauku cīrulis. Savukārt gulbji, kurus redzam lidojot aukstajos ziemas mēnešos, nebūs migranti, bet gan klejotāji, jo putni meklē atvērtas ūdens tilpnes. Kad tieši sāksies aktīva putnu migrācija, tas atkarīgs no laika apstākļiem.