Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Tērvetes novada zemnieku Valteru Brusu

Rīta Panorāma

Studenti rada spēli onkoloģijas pacientiem

Apdraudēta upe Brazīlijā iegūst personas statusu

Apdraudētas upes glābšanai Brazīlijā tai piešķir personas statusu

Amazones mūžamežos vietējās indiāņu ciltis atradušas interesantu veidu, kā ar likuma spēku aizsargāt kādu apdraudētu upi – tā iegūst personas statusu.

Netradicionālais paņēmiens ir viens no pēdējiem salmiņiem, kā vietējie mēģināja pasargāt upi un tās biosfēru no izciršanas. Vietējā varī cilts nolēma pielietot citādāku taktiku un ar vietējās pašvaldības atbalstu radīja tā dēvēto "Balto cilvēku likumu".

Likums ir bezprecedenta Brazīlijā un nosaka, ka Komimememas upei un tās pietekām ir tiesības uzturēt dabisko plūdumu un to krastos esošo mežu aizsardzību.

Brazīlijas parlamentā tiks lemts, vai šādu aizsardzības modeli piemērot arī citām upēm valstī.

Agresīvā Brazīlijas zemkopība un lopkopība pēdējā gadu desmitā ir pamatīgi izvērsusies uz mūžamežu izciršanas rēķina, kas grauj ne vien Brazīlijas, bet visa kontinenta un pasaules ekosistēmu.

Cukurniedru, sojas pupiņu un liellopu fermu īpašnieki pat nolīgst bruņotas bandas, kas ar fizisku spēku padzen vietējo cilšu iedzīvotājus, lai tādā veidā iegūtu zemes jaunām plantācijām.

Vietējo cilšu, kā arī dabas aizsardzības pārstāvji cer, ka jaunais likums radīs iespējas aizsargāt apdraudētās teritorijas ar likuma spēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti