Rīta Panorāma

Intervija ar VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka vietnieku Arturu Smilgu

Rīta Panorāma

Ko redzēt īsfilmu festivālā "2Annas"?

Kādas olas sastopamas dzīvnieku pasaulē?

Mazākās olas Rīgas zoodārzā izdēj skudras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasaulē ir aptuveni miljons dažādu sugu, sākot no putniem un abiniekiem un beidzot ar kukaiņiem, kas dēj olas. No Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza iemītniekiem vismazākās oliņas dēj skudras.

Lai gan daudzi olu dēšanu galvenokārt saista ar putniem, patiesībā olas dēj arī daži zīdītāji, piemēram, pīļknābji, un, protams, arī rāpuļi, zivis un kukaiņi.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns norādīja: "Pasaulē rēķina, ka esot apmēram pusotra miljona sugu, tad pilnīgi nekļūdoties un droši var sacīt, kad dējēji ir vismaz viens miljons sugu. Daudzveidība ir ļoti milzīga, un variācijas arī līdz ar to dažādas. Par olu skaitu runājot, skaits ir ļoti dažāds. Var būt dažas, īpaši tādā gadījumā, ja vecāki aprūpē šīs olas. Un varbūt arī miljoni, piemēram, mencai – četri miljoni ikru."

Lielākās olas dēj strausi, bet mazākās jāmeklē kukaiņu pasaulē. No Rīgas Zooloģiskā dārza iemītniekiem vismazākās oliņas dēj skudras. 

Zoodārza Insektārija nodaļas vadītāja Ilona Roma norādīja: "Tagad man rokās ir tikko izšķīlies zarkukainis – Phobaeticus serratipes. Tas ir visgarākais zarkukainis pasaulē. Mazulis izšķīlās no oliņas, kuras izmērs ir trīs milimetri. Tas patiešām ir brīnuma mirklis, kad viņi iznāk ārā no turienes, no šīs olas, un izstiepj savas kājas. Pēc tam sešu mēnešu laikā viņš attīstīsies un būs tik garš zarkukainis."

Tikmēr dievlūdzēji atšķirībā no zarkukaiņiem oliņas iedēj speciālā kapsulā.

Ļoti atšķirīgas olas vērojamas arī rāpuļu pasaulē.

"Šī mums ir gaviāla krokodila ola ar ļoti cietu čaumalu baltā krāsā. Dažiem rāpuļiem ir ar cietu čaumalu, savukārt citiem rāpuļiem, piemēram, ķirzakām, arī čūskām olas ir krietni vairāk ādainas. Tas nozīmē, ka brīdī, kad tās ir šķīlušās, kad mazulis ir aizgājis projām, čaumala ir nevis pārplēsta kā putnu olas čaumala, piemēram, bet tā saplok, un tā tur ir tāds kā tāds saplacis maisiņš," norādīja Lielkalns.

Vienīgie rāpuļi, kas perē olas, ir pitoni. Perēšana notiek vairāku mēnešu garumā. "Ir maza iedobīte, kurā tad tiek sadētas olas. Pēc tam pitons aptinas tādā tornītī virsū un sēž, un silda tās olas. Kustina muskuļus, izdalās siltums, kas nodrošina 5–6 grādu siltāku temperatūru iekšpusē, salīdzinot ar āra vidi," skaidroja zoodārzā.

Gan kukaiņu, gan rāpuļu, gan putnu pasaulē olu formas un krāsas atšķiras, lai ienaidniekam grūtāk tās būtu pamanīt.

"Putnu olu krāsas ir ļoti daudzveidīgas un dažādas – ar plankumiem, zilas, zaļas. Zaļgani dzeltena – piemēram, ir zoodārzā dēta nandu ola. Starp citu, daudziem putniem ir lielummānija. Ja viņam ir viņa sugas ola un lielāka ola nolikta blakus, tad viņš noteikti gribēs savā ligzdā ievilkt arī to lielāko olu. Piemēram, iedod mazam putniņam strausa olu, un tad viņš arī to centīsies ievilkt un sēdēt uz tās," sacīja Lielkalns.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā šobrīd ir apskatāma olu izstāde. Ēdamas tās nebūs, bet iepazīties ar to daudzveidību un krāšņumu varēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti