Zinātniekiem izdevies atklāt 3000 gadus vecas mūmijas balsi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zinātnieki ar 3D printera palīdzību radījuši 3000 gadus veca ēģiptiešu priestera balss traktu, tādējādi atklājot, kā izklausījās viņa balss, vēsta CNN.

Komandai sekmīgi izdevies atdarināt skaņu, kas izklausās pēc gara patskaņa.

Viens no projektā iesaistītajiem akadēmiķiem, Londonas universitātes profesors Deivids Hovards skaņu apraksta kā krītošu - starp angļu vārdiem "bed" un "bad". Tā skan, balss traktam esot guļošā pozīcijā, jo mūmija ir sarkofāgā.

Izmantojot šo metodi, Hovards jau atdarinājis dzīvu cilvēku balsis, tostarp savu. Viņš atklāja, ka atdarinātās skaņas ir ļoti līdzīgas balsij. Un šī bijusi pirmā reize, kad metode izmantota miruša cilvēka balss atdarināšanai.

Komanda izvēlējās ēģiptiešu priestera Nesjamuna mūmiju no Līdsas muzeja, jo kakla un balss trakta mīkstie audi bija pietiekami saglabājušies. Zinātnieku metode nestrādā, ja saglabājies tikai skelets.

Zinātnieki mūmijai veica datortomogrāfijas izmeklējumu, lai iegūtu mērījumus balss traktam. Pēc tam, izmantojot programmu, tika identificēti elpceļi un izprintēti ar 3D printeri. Rezultāts tika pievienots specializētam skaļrunim un mākslīgai balsenei, kas tiek izmantota elektroniskajā runā.

Hovards uzsvēra, ka atdarināta ir tikai balss skaņa un ēģiptiešu priesteris nerunā. Lai gan nākotnē tas būtu iespējams. Zinātnieks arī norādīja, ka priesteris reāli nebūtu izdvesis šādu skaņu, jo viņam nav mēles, kas ietekmē skaņu un runu.

Projekts attīstījies, kad Hovards pastāstījis par savu metodi arheologam Džonam Šofieldam, kurš ir arī pētījuma līdzautors. Hovards pētījis dzīvu cilvēku balss atdarināšanu, bet viņa kolēģim radusies ideja, ka to varētu izmantot arī cilvēka mirstīgajām atliekām. Zinātnieki līdzīgi varētu atdarināt jebkuras labi saglabājušās mūmijas balsi.

Hovards cer turpināt pētījumus, lai atdarinātu to, kā priesteris Nesjamuns dziedāja. Tā kā dziedātās dziesmas ir zināmas, tad zinātniekiem vajadzētu atdarināt noteiktas skaņas, kuras saliekot kopā, veidotos dziesma. Pētījuma turpinājumā ar datorprogrammas palīdzību paredzēts radīt priesterim viņa balss traktam piemērotu, vidēju mēli.

Atdarinātā skaņa, visticamāk, kļūs par daļu no Nesjamuna ekspozīcijas Līdsas muzejā. Pētījuma autori arī ierosinājuši, ka atklājums varētu iedvesmot apmeklētājus Ēģiptē, Karnakas templī, kur Nesjamuns pildīja savus pienākumus pirms 3000 gadiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti