Uzjundī jautājumu pārdēvēt Daugavpili par Dinaburgu

Daugavpils teātra direktors ir nācis klajā ar paziņojumu, ka Daugavpils skan tā pārāk provinciāli un šo pilsētu vajadzētu nodēvēt par Dinaburgu.

Dinaburga bijis sākotnējais Daugavpils nosaukums, kas saistās ar Livonijas periodu, tomēr pilsētai ir bijuši arī citi vārdi. Tiesa gan, tos neviens nav ierosinājis atjaunot.

Vēstures institūta direktors Guntis Zemītis zina teikt, ka īsu brīdi –1656.-1667.gadā – Daugavpils bijusi Borisogļebska, 19.gadsimta beigās tā pārdēvēta par Dvinsku (1893—1920), bet pēc 1920. gada Latvijas Satversmes sapulce nolemj pilsētu pārdēvēt par Daugavpili.

Ja Daugavpils pārvēršas par Dinaburgu, tad vēsturniekiem ir jautājums – kādos laikos tad vēlas atgriezieties pilsētas iedzīvotāji.

"Tad jāprasa, pie kura vēstures perioda mēs gribam atgriezties – pie Livonijas perioda, pie poļu-zviedru, pie Krievijas impērijas perioda," sprieda Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ilga Kreituse.

Savukārt Zemītis norāda – ja grib mainīt Daugavpils nosaukumu uz Dinaburgu, tad iznāk, ka "mēs esam atjaunojuši Pārdaugavas hercogisti, kuras laikā ir iegūtas pilsēttiesības, vai Livoniju, kuras laikā parādās šis nosaukums. Tas nozīmē, ka Latvija ir nevis atjaunota valsts, bet jaundibināta valsts (..)".

Kreituse norāda, ka nedrīkst šādā veidā spēlēties ar vēsturi un pilsētu nosaukumiem, jo "ne jau tādā veidā, kā nosauksi pilsētu, mainīsies statuss un būtība."

Teorētiski pēc likumdošanas pilsētas vārdu ir iespējams nomainīt, tikai tam jābūt ļoti pamatotam lēmumam.

"Daugavpils ir bijusi gan vāciskā, gan krieviskā un, lai pasvītrotu to, ka viņa ir mūsu pilsēta, Latvijas pilsēta, latviskā pilsēta, šis Daugavpils vārds ir īpaši nozīmīgs," sacīja Kreituse.

Arī dažām citām Latvijas pilsētām bijuši dažādi nosaukumi. Cēsis dēvētas Vendeni, Jelgava par Mītavu, tikai Rīga paliktu kā Rīga, jo tā savu nosaukumu nekad nav mainījusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt