Panorāma

Sācies 20. Garīgās mūzikas festivāls

Panorāma

Latvijā ierodas jaunais Vācijas prezidents

Piemin Molotova-Ribentropa pakta gadadienu

Pirmā masveida akcija Molotova - Ribentropa pakta gadadienā – plaisa padomijas mūrī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

23.augusts Latvijas vēsturē iezīmē vairākus  pagrieziena punktus.  Šajā datumā 1939.gadā Vācija un PSRS pārzīmēja Eiropas karti, sadalot valstis ietekmes sfērās.  Baltijas valstis uz 50 gadiem nonāca padomju okupācijā. Šajā datumā tieši pirms 30 gadiem pirmo reizi tūkstošiem cilvēku publiski nosodīja padomju okupāciju.  Notika pirmā protesta akcija pret Molotova -Ribentropa paktu.  Todien pie Brīvības pieminekļa apcietināja desmitiem cilvēku.      

Konstantīns Pupurs, padomju laika disidents un cilvēktiesību aktīvists 1987. gada 14.jūnijā kā Latvijas Universitātes students kopā ar citiem kustības “Helsinki 86” aktīvistiem piedalījās pirmajā pretpadomju demonstrācijā pie Brīvības pieminekļa.

Padomju miliči neko tādu nebija pieredzējuši, apjukumā nevienu neaizturēja. Un “Helsinku grupa” aicināja atkārtot ziedu nolikšanu 23.augustā, lai pirmo reizi skaļi pieprasītu publicēt Molotova - Ribentropa slepenos protokolus un  atzīt vienošanos par noziedzīgu un spēkā neesošu. Milicija šoreiz bija sagatavojusies. Lai neļautu cilvēkiem pulcēties, pie pieminekļa bija novietoti autobusi.

Aktīvisti gribēja šo datumu uzsvērt, bet diemžēl tajā dienā nevarēja tikt pie pieminekļa, visa grupa bija arestēta, atcerējās Pupurs. Un vēlāk aptuveni 2 - 3 tūkstoši izgāja ielās, tā bija viena no pirmajām masveidīgām  demonstrācijām.

Tas bija kā pirmā plaisa, caurums padomijas mūrī izsists, salīdzināja Okupācijas muzeja vēsturnieks Ivars Dimdiņš.

Daudziem cilvēkiem tas atvēra acis, šī uzdrīkstēšanas viņus iedvesmoja, pauda vēsturnieks.

Konstantīns Pupurs todien gan nebija Rīgā. Pēc 14.jūnija protesta disidentus izsekoja čekas aģenti. Aktīvisti ieteica viņam aizbraukt no Rīgas, lai varētu darboties, kā viņš saka, neredzamajā pusē, pagrīdē.

Vara toreiz diezgan stipri izgāzās, mēģinot to visu apspiest un ar varu cilvēkus piespiest aiziet, un tad tas process sākas, sekoja 25.marts un tad atkal 14.jūnijs un šis process vairs nebija apturams - sākās mūsu tautas 3.atmoda, stāstīja Pupurs.

Gadu vēlāk 1988. gada 14.jūnijā Konstantīns Pupurs bija tas, kurš cauri visai Rīgai pirmo reizi iznesīs sarkanbaltsarkano Latvijas karogu.

Par pretpadomju darbību draudēja cietums. 1987.gada 23.augustā milicija aizturēja desmitiem cilvēku, arī Valdi Turinu, kurš pamanījās izvilkt plakātu. Vēstures skolotāju par piedalīšanos protesta akcijā padzina no skolas.

Molotova - Rībentropa pakta noslēgšanas 50. gadadienā tauta sadevās rokās. Baltijas ceļā 600  kilometru garumā no Viļņas līdz Tallinai 2 miljoni cilvēku izveidoja dzīvo ķēdi.

Tas parādīja to lielo apņēmību, kas bija šiem cilvēkiem, mūsdienās ir viegli caur internetu sapulcināt cilvēkus, bet toreiz tas notika telefoniski caur radio, ko padomju vara mēģināja traucēt, stāstīja vēsturnieks Dimdiņš.

“Tas bija simbols, ka mēs negribam nekādu autonomiju, jaunu Padomju Savienības modeli, bet 3 neatkarīgas, brīvas valstis,” viņš uzsvēra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti