#LV99plus: Sociāldemokrāti aicina nekavējoties noslēgt mieru ar Padomju Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919.gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Fakts aiz stāsta: Sociāldemokrātiem Bermonts bija kontrrevolūcijas un reakcijas simbols. Tāpēc par partijas atbalstu pagaidu valdībai nebija nemazāko šaubu. Tomēr arī šajos apstākļos sociāldemokrāti izmantoja iespēju, lai uzstātu uz savas politiskās līnijas virzīšanu Latvijas politikā. Sociāldemokrātu prasības tika publicētas jau pāris dienas pēc Bermonta ofensīvas sākuma. Tostarp, piemēram, sociāldemokrāti bija daudz samiernieciskāk noskaņoti pret padomju spēkiem kā pilsoniskie politiķi. 

Izšķirošā cīņa ar reakcijas spēkiem ir sākusies. Sociāldemokrāti un visa Latvijas strādniecība ir gatava nosargāt Rīgu, lai nepieļautu maija asinspirts atkārtošanos. Bet, lai nosargātu Rīgu, sociāldemokrātu partijai ir skaidrs – pagaidu valdības darbā ir nepieciešamas pārmaiņas.

Mūsu partijas biedri Tautas padomē izvirza vairākas prasības Ulmanim:

1)    No valdības ir jāpatriec tādi reakcionāri vācieši kā Roberts Erharts un Edvīns Magnuss.

2)    Nekavējoties jāslēdz miers ar Padomju Krieviju, lai varētu visus spēkus veltīt reakcijas sakāvei.

3)    Jādara viss, lai apvienotu spēkus ar Igauniju.

4)    Nekavējoties ir jāatsavina visa muižnieku zeme.

5)    Valdības darbam jābalstās demokrātiskā sociālisma principos un visumā ir nepieciešams lielāks demokrātisms.

6)    No cietumiem ir jāatbrīvo strādnieku revolucionāro kustību līderi.

Izpildot šīs prasības, varam būt pilnībā droši, ka strādniecības uzticība Latvijas valstij būs pilnīga. Pati parakstos zem visiem punktiem! Uz priekšu cīņā ar kontrrevolūcijas spēkiem! Uz priekšu rakt tranšejas!

*1919. gada 11. oktobra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti