#LV99plus: Skauti kā brīvprātīgie piesakās palīdzēt armijai cīņā ar Bermontu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un nostiprināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Fakts aiz stāsta: Cīņa pret Bermonta spēkiem apvienoja visplašāko Latvijas sabiedrību. Vairākas no miera laika organizācijām, tostarp arī skauti, piedāvāja savu palīdzību, piedaloties kārtības uzturēšanā, aprūpējot ievainotos, vācot ziedojumus u.c. veidos.

Ar rotas puišiem bijām iegrimuši dzīvās sarunās savā brīvajā pīppauzes brīdī, kad pēkšņi saklausījām skaļu dziedāšanu. Skanēja kā no zēnu kora. Ieintriģēti izgājām uz Nikolaja bulvāra aplūkot dziesminiekus. Tur pa ielu, sastājušies kolonnās, maršēja skauti. Pēc skata jaunākajiem knapi desmit, vecākajiem labi ja 14 gadu. Pašā priekšā lepni izslējies mazais karognesējs.

Pētījām un domīgi spriedām, nebūs tak tik traki mums ģenerāļi, ka sūtīs šos mums palīgā. Jā, vecākajiem ir tikpat daudz gadi, cik pašiem jaunākajiem bija Cēsīs. Bet pārējie skauti šajās rindās krietni jaunāki.

Jau atpakaļ ierakumos izstāstījām komandējošam virsniekam par redzēto. Viņš par situāciju bija labāk informēts, norādīja, ka gluži uz fronti skauti nedosies. Bet militāro mācību gan izies visi, tostarp paši mazākie. Pēc apmācības skauti palīdzēs milicijai uzturēt kārtību Rīgas ielās. Tā, lūk, katrs var savu artavu sniegt!

*1919. gada 30. oktobra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti