#LV99plus: Bermonta spēki Rīgas centru apšauda ar indīgām gāzēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un nostiprināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Fakts aiz stāsta: 1919. gada 18. oktobrī Bermonta spēki pirmo reizi atklāja tiešu uguni pa Rīgas guļamrajoniem. Turpmākā mēneša laikā civilo objektu apšaude kļuva par regulāru Bermonta spēku praksi kā daļa no terora pret Rīgas iedzīvotājiem.

Palielāks izsists caurums bruģī, kam pāris metru rādiusā visapkārt noklāts ar zaļu un dzeltenu. Tas ir skats, kuru ik pa brīdim redzam ar biedriem savā pēcpusdienas pastaigā. Robi Rīgas centra bruģī ir Bermonta ‘’sveicieni’’ rīdziniekiem, kurus radījuši indīgo gāzu lādiņu sprādzieni. 

Apšaude sākās vakar, un bermontiešu izvēlētie mērķi liecināja par jaunu zvērības pakāpi. Lielākā daļa lādiņu lidoja labu gabalu pāri ierakumiem Vecrīgā, vēl pat aiz bulvāru loka, tieši blīvi apdzīvotajos Rīgas rajonos, kas vēl nav evakuēti. 

Skaidrs, ka tik tālu pāršaut pāri nevar nejauši. Tātad bermontieši ir pieņēmuši lēmumu uzsākt teroru pret civiliedzīvotājiem. Spriedām ar biedriem, ka tā varētu būt atriebība par mūsu armijas panākumiem Bolderājā. Netaisnība un bezgods! Ja kāds bermontietis nonāks mūsu rokās, žēlastību viņam nesagaidīt!

*1919. gada 19. oktobra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti