Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pasniedz O.Vācieša literāro prēmiju dzejā

Izdots pētījums «Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava»

Klajā nākusi apjomīga grāmata par Kuldīgu

Klajā nākusi apjomīga un uz zinātniskiem pētījumiem balstīta grāmata par Kuldīgu. Profesores Aijas Mellumas grāmatai „KULDĪGA. Laiki. Cilvēki. Ainava.” materiālus palīdzējuši savākt virkne pētnieku. Grāmata vēsta par Kuldīgas kultūrainavu un cilvēkiem, kuri to veidojuši paaudžu paaudzēs.

Kuldīgas pilsētas laiku var mērīt ar cilvēku mūžiem – tas aptver apmēram 31 paaudzi, tā saka grāmatas autore Aija Melluma.

Klajā nākusi apjomīga grāmata par KuldīguInga Ozola

  Grāmata tapa aptuveni divu gadu laikā, atklāj autore, stāstot, ka viņas uzmanību piesaistījuši Kuldīgas noslēpumi. 

  „Es tā arī gribētu teikt, ka Kuldīga ir pilsēta ar noslēpumu. Viņai gan tas vadošais sauklis ir pilsēta ar dvēseli. To mēs katrs uzsveram savādāk, bet noslēpumi noteikti ir. Man patika, ka pētījumos piedalījās paši kuldīdznieki, kuri paši šos noslēpumu varēs atrisināt. Man, kā ienācējām, izdevās kaut ko saskatīt. Esmu gandarīta par darbu,” stāsta Melluma.

  Atzinīgus vārdus par starpdisciplināro pētījumu saka Valsts kultūra pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, uzsverot, ka Aija Melluma ir Latvijas izcilākā pētniece tieši ainavu jautājumos, tāpēc viņas skatījums ir ļoti vērtīgs: „Mēs redzam, kas ir ietekmējis šīs vietas rašanos, kas to padara atšķirīgu, skaistu, pievilcīgu. To izprotot, varam labāk rūpēties un aizsargāt vērtības. Kuldīga ir tā vieta, kur cilvēki, vietējā sabiedrība daudz devusi. Mums nav neviena pilsēta Latvijā, kur cilvēki tā tiek apmācīti, piemēram, atjaunot savus logus, caur to mīlot savu mantojumu.”

  Projektu vadītāja un vecpilsētas projektu speciāliste Sintija Vītoliņa stāsta, ka šis ir jau otrais pētījums par Kuldīgu. 2014. gadā tika izdots pirmais zinātniski pamatotais pētījums par pilsētas arhitektūru „Kuldīga. Pilsētbūvniecība un arhitektūra.": „Ilgi meklējām to cilvēku, kurš varētu apkopot daudzu pētnieku apkopotās ziņas. Bija jāņem vērā, pētījums ir domāts UNESCO Pasaules mantojuma saraksta izpētei. Tas ļauj uzzināt par Kuldīgas unikālajām vērtībām visā pasaulē. Tā nav tikai arhitektūra, daba, bet arī cilvēki cauri laikiem.”

  UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāve Dagnija Baltiņa akcentē šīs grāmatas nozīmi Latvijas kultūras mantojuma kontekstā: „Šis ir liels notikums - tas kā mēs raugāmies uz kultūras mantojumu, ka tās nav tikai vietas, pilis un mājas, bet sajūtas, kas mūs pārņem, atrodoties kādā vietā. Tās ir ļoti cilvēciskas sajūtas, par to ir šī grāmata. Kuldīga bija sen pelnījusi šādu glāstu.  

  Kā zināms, Kuldīgas vecpilsēta gandrīz 50 gadus ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis. Pirms vairāk nekā 10 gadiem tā iekļauta arī UNESCO Pasaules mantojuma nacionālajā sarakstā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Vēsture
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti