Zināmais nezināmajā

No jūras uz sauszemi jeb kā dzīvajām radībām pieauga kājas

Zināmais nezināmajā

Tālo komētu pētījumi ļaus iepazīt laiku, kad Saules sistēma vēl tikai veidojās

Tautas medicīnas loma Padomju Savienībā

Kā padomju laikā apgāja liegumu izmantot tautas medicīnu

Lai gan padomju laikā tautas medicīna – tostarp vārdošana – bija aizliegta, cilvēki turpināja meklēt palīdzību pie dziedniekiem gan tradīcijas, gan pieraduma dēļ, gan arī tāpēc, ka ar klasiskās medicīnas līdzekļiem nesasniedza vēlamo rezultātu, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” pastāstīja folkloras pētnieks, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks Aigars Lielbārdis.

“Padomju periodā bija vārdotāji, dziednieki, kas darbojas šajā arodā. Viņi nebija varbūt tik atklāti, tāpēc mēs par viņiem mazāk zinām, bet tas nebūt nenozīmē, ka viņu nav,” sacīja pētnieks, pastāstot, ka viena no populārākajām dziedniecēm bija Zilākalna Marta jeb Marta Rācene, kura arī pēc izglītības bija medicīnas māsa.

Informāciju par dziedniekiem galvenokārt nodeva mutiski. “Pie populārākajiem vai tālākajiem vārdotājiem brauca tad, ja slimības bija nopietnākas, sarežģītākas,” norādīja Aigars Lielbārdis.

Padomju vara strādāja pie tā, lai cilvēki nevērstos pēc palīdzības pie vārdotājiem un par tiem mazāk zinātu, norādīja Lielbārdis.

“Tāpat kā baznīcā iešana bija liegta, arī citas reliģijas izpausmes tika normētas, aizliegtas un ierobežotas. Arī bija dažādas represijas pret šiem cilvēkiem,” atklāja folkloras pētnieks. Ar vārdošanu saistīto dziedniecību sāka dēvēt par pūšļošanu, piešķirot tai negatīvu nozīmi.

“Padomju laikā vēršanās pret vārdotājiem un dziedniekiem bija diezgan skarba, ar aizliegumiem, ar kriminālkodeksā ierakstītu pantu par neatļautu dziedniecību, un ne bieži, bet reizēm nonāca līdz tiesas prāvām,” stāstīja pētnieks, piebilstot, ka visbiežāk viņu darbu ierobežoja ar mutiskiem draudiem, pamatojoties uz krimināllikuma pantiem. Bija arī daži gadījumi, kad vēršanās pret tautas medicīnas pārstāvjiem beidzās ar tiesu un reāla soda piespriešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt