Dienas ziņas

Izdoti "Kārsavas stāsti"

Dienas ziņas

Apriķu muzejā unikāla ekspozīcija

Cēsīs izstāde "Pirmais gads"

Cēsīs skatāma izstāde par Latvijas pirmo pastāvēšanas gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklāta izstāde “Pirmais gads”, kas ataino pirms simts gadiem dibinātās Latvijas valsts pirmo pastāvēšanas gadu un tajā laikā piedzīvotos vēstures notikumus Cēsu apriņķī. 

Izstāde “Pirmais gads” Cēsu Vēstures un mākslas muzejā iezīmē situāciju jaunizveidotās Latvijas valsts vēsturē, kuros lielu lomu spēlējuši cēsnieki un Cēsu apriņķa notikumi. Vēsturnieks un izstādes autors Tālis Pumpuriņš uzsver, ka pirmais gads valsts vēsturē ir bijis īpaši nozīmīgs.

“Veidojot šo izstādi, varētu teikt - šīs izstādes kontekstā dažādi citi notikumi atkal parādījās varbūt kādā citā rakursā, atkal jaunas personības kaut kur parādījās, kurām ir nozīme bijusi šajā periodā. Un līdz ar to tas arī ir kaut kas jauns,” pastāstīja Pumpuriņš. 

Cēsis ir zināmas kā Latvijas karoga dzimtene. Tas gan saistīts ar laiku 13. gadsimtā, bet arī oficiāli pasludinātajā Latvijas valstī Cēsis bija viena no pirmajām vietām, kur, kā skaidro izstādes autors, vismaz šķietami plīvoja sarkanbaltsarkanais karogs.

“1. maijs Cēsīs 1919. gadā raksturīgs ar ļoti lielu vēju, varētu pat teikt - vētru, kas ir redzams fotogrāfijā. Un aculiecinieks ir atstājis ziņu, ka tas karogs, kas bija uzvilkts šeit, Cēsu pils Lademahera tornī... Stiprais vējš bija to pārplēsis, un, ja no apakšas skatījās, tad visi teica: “redziet, tur jau ir uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs”,” stāstīja Pumpuriņš. 

Vēsturnieks gan norādīja, ka izstādes veidošanas laikā saskāries ar zināmām grūtībām, jo saglabājušos priekšmetu un citas vēstures notikumu liecības ir maz. Līdz ar to lielu devumu izstādes tapšanā veidojuši scenogrāfi, mākslinieki Ritums Ivanovs, Mārtiņš Blanks un Krists Zankovskis, kuri vēstures notikumus pasnieguši apmeklētājiem saprotamā veidā, iekļaujot arī dažādas interaktīvus elementus.

“Mums tas dialogs bija ļoti svarīgs, lai mēs to arī iekodētu izstādē, lai tā izstādes informācija būtu nolasāma, skaidra, saprotama. Lai izstādes vizuālais tēls būtu, skaidri saprotams. Teiksim, mākslas formātā vēsture, mūsdienīgs pasniegšanas veids, tā arī bija svarīga lieta,” skaidroja mākslinieks Ritums Ivanovs.

Izstāde “Pirmais gads” palīdz ne vien atkārtot vēsturi, bet var noderēt arī tiem, kas to vēl apgūst. Izstāde Cēsu Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz nākamā gada 30. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti