ARHĪVU KADRI: Neatkarības atjaunošana 1990.gada 4.maijā

No saviļņojuma pilnās Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas ir apritējis 31 gads. Piedāvājam iespēju no jauna iejusties 1990. gada maija vēsturiskajos notikumos pie Augstākās Padomes ēkas.

 

1990. gada 4. maijs. Neatkarības atbalstītāju un pretinieku mītiņi pie Augstākās Padomes – dziesmu karš un vārdu apmaiņa.

Kadri no apvienības "Telefilma-Rīga" filmas "Beidzot brīvi...?" (1990).

 

1990. gada 4. maijs. Deputāti debatēs apspriež deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu".

 

Alfrēda Rubika uzstāšanās deklarācijas apspriešanā (Latvijas Radio)
00:00 / 09:37
Lejuplādēt

Alberta Bela uzstāšanās deklarācijas apspriešanā (fragments; Latvijas Radio)
00:00 / 08:23
Lejuplādēt

 

 

 

 

1990. gada 4. maijs. Balsojuma rezultātu nolasīšana. Kļūst zināms, ka deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu ir izdevies pieņemt, 138 AP deputātiem balsojot par un vienam atturoties (pārējie nepiedalās balsojumā).

Augstākās Padomes deputātu balsojuma rezultātu nolasīšana (fragments; Latvijas Radio)
00:00 / 02:39
Lejuplādēt

 

1990. gada 4. maijs. Balsojuma rezultātu sagaidīšana Krastmalā.

Kadri no apvienības "Telefilma-Rīga" filmas "Beidzot brīvi...?" (1990).

 

1990. gada 4. maijs. Krastmalā un Augstākajā Padomē pirmoreiz pēc neatkarības pasludināšanas skan Latvijas Republikas himna "Dievs, svētī Latviju!". Par neatkarību nebalsojušie AP deputāti himnas laikā demonstratīvi klusē.

Kadri no apvienības "Telefilma-Rīga" filmas "Beidzot brīvi...?" (1990).

 

1990. gada 4. maijs. Balsu skaitīšana, sanākušo tūkstošu gaviles un prieka asaras pie Augstākās Padomes ēkas.

Kadri no LTV Ziņu dienesta videoarhīva (1990).

 

1990. gada 4. maijs. Par Neatkarības deklarācijas pieņemšanu nobalsojušie Augstākās Padomes deputāti iznāk no AP ēkas un tiek sagaidīti ar milzīgām ovācijām. Pie AP sanākušie cilvēki skandē: "Īvānu!", "Paldies!" un "Malači!".

Kadri no LTV Ziņu dienesta videoarhīva (1990).

 

1990. gada 4. maijs. Vakara manifestācija Krastmalā. Tauta vienojas kopējā dziesmā ar Raiņa vārdiem "Mūsu zeme" ("Daugav' abas malas") un "Dievs, svētī Latviju!". "Šajos divos gados, man šķiet, mēs esam kļuvuši tik mīļi un tuvi viens otram kā vēl nekad. [..] Mana tauta! Rīkojies un dzīvo, kā piedienas brīvai tautai un brīviem cilvēkiem!" – izskan Daiņa Īvāna, Anatolija Gorbunova un Mavrika Vulfsona uzrunas. Manifestācijas laikā pienāk paziņojums, ka ziņu par Latvijas Republikas Neatkarības pasludināšanu visai pasaulei darījusi zināmu raidsabiedrība BBC, ko Krastmalā uzņem ar grandiozām ovācijām.

1990. gada 4. maijs. Tautas manifestācija pēc Neatkarības deklarācijas pieņemšanas (LR Saeimas kanceleja/Latvijas Radio)
00:00 / 08:38
Lejuplādēt

 

1990. gada 15. maijs. Pēc "Interfrontes" mītiņa Baltijas kara apgabala virsnieki un karaskolas kursanti mēģina ielauzties Augstākās Padomes ēkā, lai apturētu tās darbu. OMON vienības ar stekiem izdzenā pūli, aizstāvot AP. Nekārtībās iesaistās arī neatkarības aizstāvji.

Kadri no apvienības "Telefilma-Rīga" filmas "Beidzot brīvi...?" (1990).

 

 

Materiāls LSM.lv pirmo reizi tika publicēts 2015. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt