VIDEO: Kā rīkoties, ja apēsta indīga sēne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai gan visur un vienmēr tiek skaidrots, ka jālasa un jāēd tikai zināmas sēnes, katru gadu vairāki cilvēki saindējas ar indīgām sēnēm. Kā šādās situācijās rīkoties - to "Pirmās palīdzības ABC" skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta panorāma''. 

Indīgās sēnes tiek iedalītas astoņās grupās. Katrai var būt sava ārstēšanas metode, un katra no tām var atstāt citādāku ietekmi uz dažādiem cilvēka orgāniem. Tādēļ būtu labi zināt, kāda neēdamā sēne ir lietota uzturā. 

"Ja pēc sēņu ēšanas parādās slikta dūša, sāpes vēderā, caureja, vemšana, ir jādomā par sēņu ietekmi un būtu jāgriežas pēc palīdzības. Simptomātika var sākties no 30 minūtēm līdz pat 18 stundām pēc sēņu ēšanas," stāsta Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts Roberts Stašinskis.

Lai izvērtētu, vai tiešām notikusi saindēšanās ar sēnēm un noskaidrotu, kāda būtu tālākā rīcība, jāzvana uz Saindēšanās informācijas centra diennakts tālruni 67042473.

Ir sēnes, pēc kuru apēšanas organisms pats tiks galā ar saindēšanos, bet ir sēnes, kur bez ārstēšanās slimnīcā neiztikt. Pirmās pazīmes par saindēšanos vienmēr būs līdzīgas.

"Indīgākā sēne Latvijā un pasaulē ir zaļā mušmire," klāstīja Stašinskis. Pēc zaļās mušmires apēšanas tiks traucēta arī aknu un nieru darbību.

"Nesaņemot agrīni adekvātu ārstēšanu, letalitāte sasniedz 60%. Tas nozīmē, ka no 10 šo sēni ēdušiem cilvēkiem seši būs beigti," piebilda Austrumu slimnīcas pārstāvis.

Tādēļ pēc saindēšanās ar sēnēm vienmēr obligāti nepieciešams konsultēties ar ārstiem. Pašārstēšanās ar tabletēm un zaļajām tējām pret mušmiri nepalīdzēs. Gaidot mediķus, jādzer daudz šķidruma.

"Tā var būt tēja, tas var būt ūdens. Neko kairinošu nevajadzētu. Viss, kas ir kairinošs, var tikai provocēt. Jebkuri gāzētie dzērieni var tikai provocēt sliktu dūšu, vemšanu," stāsta Stašinskis.

Pēc  saindēšanās par sliktu nenāks aktivētā ogle. Tai nebūs vēdera stabilizējošā funkcija, proti, caureju tā neapturēs, tomēr tā uz savas virsmas absorbēs dažāda veida indes, neļaujot tām tālāk izplatīties organismā. Tiesa, mājas apstākļos pieaugušam cilvēkam būtu jāapēd aptuveni 100 aktivētās ogles tabletes, tāpēc labāk vērsties pēc palīdzības pie mediķiem.

Kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut pēc saindēšanās ar sēnēm:

  • Uzskata, ka viņus skāris rota vīruss; pretcaurejas zāļu lietošana nepalīdzēs;
  • Lieto alkoholu, cerot, ka tas tiks galā ar indi.

Pareiza rīcība:

  • Zvanīt uz saindēšanās informācijas centra diennakts tālruni 67042473 un saņemt konsultāciju par tālāko rīcību;
  • Kamēr tiek gaidīta mediķu ierašanās, dzert ūdeni vai tējas;
  • Atļauts ēst aktivētās ogles tabletes.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti