4. studija

Darba devēja apmelojumi internetā

4. studija

Suns mašīnā

Veselīgie cīsiņi

Veselīgie cīsiņi - reklāmas triks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Reklāmas mēģina cilvēkiem pavēstīt, ka cīsiņi ir veselīgi, taču tas ir tikai reklāmas triks. Cilvēka organismam ir nepieciešama gaļa, lai tas normāli funkcionētu, taču cīsiņu sastāvā gaļa ir tikai 70%.

Reklāmas bieži sola brīnumus – spīdīgus nagus un stiprus ragus, taču, ko varam sagaidīt no veselīgiem cīsiņiem – vai tie var uzlabot mūsu veselību?

Aptaujātie cilvēki ir diezgan skeptiski pret to, ka cīsiņi var būt veselīgi. Aptaujātais Aivars par šo jautājumu ar humoru saka - cīsiņi, kuri maksātu 100 eiro kilogramā, varbūt arī būtu veselīgi.

"Jūs droši vien zināt, ka cilvēka organismam ir ļoti nepieciešama gaļa. Cīsiņos ir 70% gaļas. Es nesaku, ka tie uzlabo veselību, bet gaļa ir nepieciešama organismam visu dzīvības procesu uzturēšanai. Veikalā var nopirkt gaļu, bet tur neviens neraksta, ka gaļa ir veselīga. Tās nav zāles, tās nav kaut kādas piedevas, tie nav vitamīni, kas varētu uzlabot veselību," raidījumam "4. studija" norāda Rēzeknes gaļas kombināta pārstāve.

Nekāda panaceja cīsiņi, protams, nav. Lai arī to sastāvā solīti vismaz 70% gaļas, ir svarīgs arī pārējais sastāvs.

"Tiešām priecē tas, ka piedevu šeit nav, bet, protams, tā arī nav tīra gaļa. Mani šaubīgu dara šis 19 grami tauku uz 100 gramiem. Kopējais tauku daudzums, ko dienā īpaši nevajadzētu pārsniegt, ir 60 līdz 70 grami pieaugušam cilvēkam. Pateikt - veselīgs, tad droši vien būtu jānorāda, cik dienā apēst un kas ir pārējā ēdienkarte bez cīsiņiem," skaidro Latvijas Diētas un uztura speciālistu valdes priekšsēdētāja Lolita Neimane.

Veselības un uzturvērtības norādes uz produktiem regulē Eiropas Savienības normatīvie akti. Lai gan uz cīsiņu iepakojumiem īpaši izcelts gaļas daudzums un fakts, ka tajos nav E vielu, vārds "veselīgi" nekur neparādās - acīmredzot noteikumi to neatļauj.

"Ja Eiropas Savienības pārtikas drošības iestāde šo veselīgumu vai uzturvērtības norādi ir apstiprinājusi, tad jā, tās drīkst lietot produktu marķējumā. Salīdzinot ar citiem cīsiņiem, vieni vai otri cīsiņi nevar būt vairāk vai mazāk veselīgi, ja tiem nav pievienots kaut kas īpašs. Veselīguma norādei ir jābūt kaut kādai īpašai attiecībā pret produktu. Nevar likt uz visiem āboliem veselīguma norādi," uzsver Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Ilze Plīkša.

"Cīsiņš no cīsiņa var atšķirties, bet tas nekad nebūs uztura piramīdas pamatnē, jo pat liesa gaļa nav uzturpiramīdas pamatnē. Es noteikti nepiekristu šim apgalvojuma, ka jūs varat cīsiņus pielikt tajā pašā plauktiņā, kur mēs sakām - ēdiet augļus un dārzeņus, jo tie ir veselīgi," norāda Lolita Neimane.

Lai cik kvalitatīvi un garšīgi cīsiņi arī būtu, par veselīgiem tos saukt īsti pareizi nav, taču visas reklāmas viltības aizliegt nevar, tādēļ neatstājiet novārtā kritisko domāšanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti