Ventā sargā lašu nārstu

Ventā pastiprināti sāk sargāt lašu nārstu. Kuldīgas inspektoriem pievienojušies kolēģi no Jelgavas, kuri palīdzēs kontrolēt upes krastus. Zināmākajās nārsta vietās jau izvietoti diennakts posteņi. Šogad lašu sargāšanai izdevies piesaistīt papildus līdzekļus, turklāt pirmo reizi Kuldīgā būs pieejams termobinoklis, kas ļaus malu makšķerniekus pamanīt arī nakts laikā.

Kuldīgā vides inspektori var nekavēt savu laiku un uz Rumbu vairs nedoties. Tur visu kontrolē pašvaldības policisti ar moderno videonovērošanas sistēmu. Nelegāli zivju ķeršanas rīki Rumbā tagad ir retums, stāsta zivju inspektors Jānis Sprugevics:

„Videonovērošanas kameras cauru diennakti ieraksta attēlu uz Rumbas, kas notiek.  Ja kādreiz maluzvejnieki varēja brīvi rīkoties, kad tur tiek ielikts maluzvejas rīks, tad pēc piecām minūtēm tas jau tiek izņemts. Attēlā ir skaidri redzams, kas notiek, ko dara. Šajā sezonā no Rumbas ir izņemts tikai viens tīkls."

Ventā vietām labi redzams lašu nārsts, tāpēc sākusies intensīva upes sargāšana. Pasaules čempions makšķerēšanā Guntis Kārkliņš ir valdes loceklis arī SIA "Kurzemes cope", kas tirgo  makšķerēšanas licences. Par iegūtajiem līdzekļiem izdodas sakārtot Ventas krastus, novirzīt naudu Zivju fondam un organizēt reidus arī zivju sargāšanai: "Redzam lašu berzes. Tās ir pirmās vietas, kur sācies nārsts. Tā viņi sevi nodod, paliek balti akmeņi un „maliķi" zina, kur laši nārsto."

Situācija gan Ventas krastos pie Kuldīgas uzlabojas, gluži tāpat kā pieaug lašu skaits, spriež Guntis Kārkliņš: "Bija tie ārprātīgie deviņdesmitie gadi, kad Ventas upē tika sists gan ar elektrību, gan ar tīkliem un cemmerēšanu, tad bija vien tāds brīdis, kad populācija bija tuvu izmiršanai. Tagad situācija uzlabojas, jo katru gadu Pelču zivju audzētava upē ielaiž jaunus lasīšus, arī dabīgais nārsts diezgan veiksmīgi noris, tāpēc lašu populācija atjaunojas."

Šajā rudenī Ventā ir zems ūdens līmenis, tāpēc laši ir vieglāk pamanāmi un pieejami malu makšķerniekiem. Vides inspektors Jānis Sprugevics ir gandarīts, ka šogad izdosies krastus sargāt daudz operatīvāk. Sargāšana posteņos notiks 24 stundas diennaktī.

"Tas notiek gados, kad izdodas piesaistīt naudu no Zivju fonda, kas ar pašvaldības atbalstu finansē naudu zivju nārsta sargāšanai. Pagājušā gadā tas izpalika, bet šogad atkal varam izvietot posteņus. Nārstu sargās arī mani viesu inspektori, kolēģi no citiem novadiem, kuros nav lašupes. Viņiem pagaidām ir brīvākas rokas, salīdzinot ar mums, kas šeit sargā," stāsta Sprugevics.

Inspektori no Jelgavas Kuldīgā strādās divas nedēļas. Vēlāk viņu vietā ieradīsies kolēģi no Madonas. Pēc daudzu desmitu gadu pārtraukuma Kuldīgā atgriezies arī vaislas zvejas murds lašveidīgajām zivīm. Līdz šim tas atradās Ventspils novadā. Katru pavasari Ventā tiek ielaisti vairāki simti tūkstoši lašu mazuļu.

Lašu liegums Latvijā sākas 1. oktobrī, un pirmos pārkāpējus jau izdevies notvert.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti