4. studija

Gatavojamies Latvijas Televīzijas 65.jubilejai. Saruna ar mūzikas žurnālisti Maiju Amoliņu

4. studija

Kāpēc Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā atteicās no bahilām?

Vecāki panikā - skolās un bērnudārzos sākusies utu epidēmija!

Vecāki satraukti – bērni no skolas atgriežas ar utu pilnām galvām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēdējo nedēļu laikā Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēmis telefonzvanus, kuros vecāki pauž sašutumu par to, ka viņu bērni gan no skolas, gan no bērnudārziem atgriežas ar utu pilnām galvām. Internetā atrodamā informācija liecina, ka ik gadu vismaz 6-12 miljoni cilvēku savos matos atrod vai ierauga uti. Pārsvarā tie esot bērni vecumā no trīs līdz 11 gadiem, tātad arī skolas vecumā. Kā rīkoties, ko darīt, ja ģimeni ir piemeklējusi šī nelaime?

Galvas utis ir mazi, gaiši pelēki asinssūcēji, 2-4 milimetrus gari. Tiem nav spārnu, tāpēc utis paļaujas uz savām kājām. Vienā minūtē tās spējot norāpot desmit centimetru, bet dienas laikā – 137 metrus. Siltā ūdenī tās spēj izdzīvot pat 48 stundas, tikpat ilgi tās var arī neēst. Maltīti asinssūcējs ietur pat trīs reizes dienā. Turklāt utu siekalas izraisa neciešamu niezi. Un tās dēļ pat Napoleona karaspēks reiz zaudējis 500 000 karavīru, jo utu izraisītā nieze vainagojusies ar izsitumu tīfu. Turklāt utis ļoti ātri vairojas. Viena mātīte dienā spēj izdēt vismaz četras oliņas - gnīdas. Tātad savas dzīves laikā, kas ir aptuveni mēnesis, tā cilvēka matos atstāj vairāk nekā 120 pēcnācēju.

"Tām nepatīk spilgta gaisma, tāpēc noteikti, pārbaudot uz utīm, jāskatās visa matainā daļa un ne tikai paši mati, bet – jo tuvāk ādai, jo labāk, pie matu saknēm. Tie rajoni, kur visvairāk kasās, protams, ir aizauss rajons. (..) Pakauša rajons, jo mēs bieži vien guļam uz pakauša, un tā uts tiek piespiesta un no spilveniem arī pārnēsāta," stāstīja ģimenes ārsts Iļja  Meniss.

Utis gan nepiedzimst cilvēka galvas ādā vai, kā mīts vēsta, – uz nervu pamata.

Tās arī vairs nav sociāla problēma, kas liecinātu, ka utis mīl tikai nabadzīgus ļaudis un antisanitārus apstākļus. Izrādās, tām - tāpat kā cilvēkiem - patīk komforts, vasara un siltums.

"Ļoti bieži tas tiek konstatēts, atgriežoties no Turcijas, no bērnu nometnēm. (..) Ja kādam bērniņam būs, un bērni tomēr skolā šobrīd ir tuvu, gan mobilos telefonus skatās, galviņas sabāzuši kopā (..). - citi arī dabūs. To var ļoti viegli – no viena pāriet uz otru," klāstīja farmaceite Ieva Virza. "Utis arī nav tikai galvas matainajā daļā, it īpaši, ja mēs viņas laicīgi neārstējam, tad var parādīties arī jebkurā citā vietā, kur mums aug mati, arī uz skropstām un citur,'' piebilda ģimenes ārsts.

Vislielākā kukaiņu izplatība, protams, ir skolās, arī elitārās mācību iestādēs.

"4. studijas" aptaujātie dažādu mācību iestāžu vadītāji neslēpj – ja neizdodas utu perēkli atklāt trīs dienu laikā, tad parazīts iedzīvojas pat vairāku klašu bērnu matos. Situācija atkārtojas gadu no gada, tomēr risinājuma nav.

"Minimālā prasība, kas ir noteikta – reizi gadā visu skolēnu pārbaude uz utainību. Parasti to dara un iesaka darīt mācību gada sākumā, tātad – septembrī, kad šī insektu apsēstība ir augstākajā līmenī. (..) 

Tā ir minimālā prasība. Katra skola var noteikt savos iekšējās kārtības noteikumos citu kārtību, tāpat tā var būt medicīnas māsu iniciatīva to darīt biežāk, bet būtībā tas lielākais risinājums slēpjas vecāku sadarbībā. Veiksmīgā sadarbībā, atklāti par šo problēmu runājot. Un, tiklīdz ir kāds gadījums, paziņojot par to visiem klases vecākiem," teica Veselības inspekcijas speciāliste Solvita Mūrniece.

Izrādās, ka tieši no vecāku prasmēm utu indēšanā ir atkarīgs, vai šis kukainis būs biežs viesis mācību iestādē. Ja tas netiek darīts pareizi, parazīti atgriežas skolā atkal un atkal. Ko tik cilvēki nebija gatavi savulaik smērēt galvas ādā, lai tikai tiktu vaļā no utīm. Ir dzirdēti gadījumi, kad smērēta petroleja, etiķa esence un daži pat aizdomājās līdz mušu indei, pūšot galvā "dihlofosu". Šobrīd dzīvojam labākos laikos, jo aptiekās ir ārkārtīgi plaša izvēle – dažādi pretutu līdzekļi.

" (..) Ko mēs silti gribētu ieteikt vecākiem. Noteikti pēc jebkura līdzekļa lietošanas tātad mēs izķemmēsim matiņus ar smalko ķemmīti, kas ir utu ķemme, tādā veidā izķemmēsim ārā kukaiņus, kuri jau būs beigti, tātad – pārstājuši vairoties. Tālāk mehāniski pārbaudīsim un pēc nepieciešamības ar rokām no gnīdām matus attīrīsim paši. Šīs gnīdas jau būs beigtas. Lai mēs pārliecinātos, ka starp beigtām gnīdām nav palikusi kāda dzīva, pēdējais solis, kas būtu jādara – pēc nedēļas atkārtojam to visu," stāstīja farmaceite.

Diemžēl ne visas parazītu skartās ģimenes cenšas no nevēlamajiem viesiem steigšus atbrīvoties. Turklāt ģimenes ārsts var tikai ieteikt, kā cīnīties ar utīm, bet aizliegt doties uz skolu viņš nedrīkst. Savādāk ir bērnudārza audzēkņiem. Ja grupiņā ir konstatētas utis, bērns pirmsskolas izglītības iestādi apmeklēt nedrīkst līdz brīdim, kad ģimenes ārsts ir apstiprinājis, ka kukaiņi ir iznīdēti pavisam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti