Panorāma

Panorāma

Panorāma

Protestē pret automašīnu stāvvietu Kronvalda parkā

PSKUS 7,5 stundu ilgā operācijā izoperē milzu audzēju

«Stradiņos» unikālā operācijā pacientei izoperē milzu audzēju

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) ārstiem izdevies glābt gados jaunas sievietes dzīvību, izoperējot aortā ieaugušu agresīvu audzēju melones lielumā – leiomiosarkomu. Gandrīz astoņu stundu ilgā operācija bija profesionāls pārbaudījums gan asinsvadu ķirurgiem, gan citiem speciālistiem. Jau piektajā dienā pēc operācijas sieviete izrakstīta no slimnīcas.

Paciente Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" uzsvēra, ka tagad novērtē katru stundu un katru mirkli, kas viņai ir dāvāts.

Ārsti paši atzina, ka sākotnēji bija skeptiski, vai operācija iespējama. Bet neoperējot sieviete dzīvotu mēnesi, varbūt divus.

PSKUS Ķirurģijas klīnikas ķirurgs Sergejs Šapovalovs norādīja: "Šis audzējs morfoloģiski ir leiomiosarkoma, diezgan ļaundabīgs. Un problēma ir tajā, ka ne staru, ne ķīmijterapija tam veidojumam nedod efektu vienas pašas. Operācija noritēja septiņas ar pusi stundas, bišķi nogurām, bet gandarījums bija nenormāls."

«Stradiņos» stundām ilgā operācijā jaunai sievietei izoperē milzu audzēju
«Stradiņos» stundām ilgā operācijā jaunai sievietei izoperē milzu audzēju

Pie operāciju galda darbojās ārstu komanda, tostarp urologs un asinsvadu ķirurgs.

PSKUS asinsvadu ķirurgs Kaspars Ķīsis atzina: "Viņš bija ieaudzis tieši apkārt vēdera aortai un jau pēc bildēm bija redzams, ka nevarēs nodalīt no asinsvadiem, nodalot tikai tumoru. Bija skaidrs, ka vajadzēs ņemt ārā visu aortu."

Izņemtā aorta aizstāta ar mākslīgo asinsvadu, tā atjaunojot asins plūsmu.

Savukārt PSKUS Ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Jānis Gardovskis norādīja: "Tas parāda lielu slimnīcu, ar daudzām klīnikām, iespējas. Ka šī sadarbība: ķirurģija, uroloģija, asinsvadu ķirurģija, intensīvā terapija... – kopā var to darbu paveikt."

Paciente Alda Bālsa pēc operācijas sacīja: "Katrai stundai ir svars! To es sapratu slimnīcā. Pavadīt ar tuvajiem, pavadīt ar vecākiem, ar kolēģiem. Pavadīt dabā. Kaut vai ar sevi. Tas dārgākais, ko citam varam dot, tas ir laiks."

Viņa veselību pārbauda regulāri, veic analīzes. Agresīvais audzējs sevi lika manīt dažu mēnešu laikā. Strauji krita svars. Viņa to saistīja ar stresu, jo tikko bija sākusi darbu jaunā vietā. Alda ir vācu valodas tulks Eiropas institūcijās. Bet vēders auga kā milzu bumba un sāpēja. Taču Sergeja Šapovalova miers viņu nomierināja: "Nu, ja viņš ir tik mierīgs, ko tad man tur satraukties?"

Pēc smagās operācijas sieviete ir bezgala pateicīga visiem, kas viņu aprūpēja. Pagaidām gan atgriezties darbā vēl nevar, jāatgūstas pēc milzu audzēja izņemšanas.

"Es varu tikai sekli elpot, jo man ir mākslīgā aorta. Visiem orgāniem jāsastājas savā vietā. Man vēderā ir milzu caurums un orgāniem jāsastājas savās vietās. Katrs orgāns cīnās par savu vietiņu. Es cīnos ar orgāniem. Un mans prāts cīnās ar manu sirdi. Un katru dienu man ir mazas uzvaras," viņa teica.

Aldai 1. decembrī ir dzimšanas diena. Viņa saka, ka šogad to svinēs kā nekad. Jo, ja nebūtu Stradiņa slimnīcas ārstu, kuri nenobijās, viņa šos Ziemassvētkus nesagaidītu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti