Sākas putnu rudens migrācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Pakāpeniski sākas putnu rudens migrācija. Latvijas iedzīvotāji gājputnus īpaši pamana rudens mēnešos, kad parādās zosu un dzērvju bari, taču daudzu citu putnu sugu kustība norit nepamanāmi un ātrāk. Jau daļēji uz ziemošanas vietām devušies melnie stārķi, dažviet manīti bridējputni, bet ceļam gatavojas mazie ērgļi, kas pagaidām Latvijā vēl novērojami, piemēram, uz siena ruļļiem laukos.

Šis gads nav īpašs ar kādām laika nobīdēm putnu rudens pārvietošanās ieradumos, stāsta ornitologs Rolands Lebuss. Putnu migrācija sākas, putnu mazuļiem izlidojot no ligzdām, kad tie palēnām aizklīst tālāk no mājvietām un dodas arī tālākā ceļā. Lai arī migrācijas nemiers, ko nosaka putnu fizioloģija, vēl nav sācies, atsevišķas putnu sugas jau uzsākušas kustības, novērojis ornitologs

„Pakāpeniski jau tā priekšmigrācija sākas, kad ligzdošana iet uz beigām vai ir beigusies, un šobrīd ir tas laiks. Tagad pat ir ļoti zīmīgi - var just, ka putnu kustība notiek. Ilgāku laiku pavadot vienā vietā, ir sajūta, ka putni ir pazuduši un tad pēkšņi uzrodas bars ar zīlītēm, lapu ķauķīši, dzilnīši - ir dzīvība un tad atkal pēkšņi visi pazūd, tas nozīmē, ka kāds bariņš ir aizgājis pāri un kustība notiek.”

Lebuss stāsta, ka baltie stārķi pirms kāda laika novēroti pulcējamies baros Kurzemē, tāpat jau jūlijā parādījušies pirmie prom ceļojošie bridējputni. Arī daļa melno stārķu uzsākuši rudens ceļu jūlija nogalē, kas šogad Latvijā tiek novēroti ar satelītraidītāju palīdzību, lai noskaidrot šo putnu mātīšu mirstības iemeslus pēc ligzdu pamešanas un iespējamās saindēšanās vietas ar pesticīdiem, kas pēdējos gados konstatēti putnu olās.

„Uzreiz to gluži saukt par migrāciju nevar, jo sākumā tā ir tāda klenderēšana apkārt, bet tajā pašā laikā divi no putniem - kā pameta ligzdu, tā devās prom. Agnese gandrīz 600 kilometru attālumā dažās dienās un Guste nepilnā nedēļā jau nolidojusi 1200 kilometrus, nekur neapstājoties. Tā kā daži putni jau ir ļoti tālu, un tajā pat laikā viens no melnajiem stārķiem vēl vakar bija savā ligzdā pie Alūksnes,” par melno stārķu pašreizējām gaitām stāsta monitoringa vadītājs ornitologs Māris Strazds.

Arī mazo ērgļu novērošanas kameras jau pāris dienas ir izslēgtas, jo putni devušies prom, stāsta to pētnieks Uģis Bergmanis. Jaunie putni ir izlidojuši no ligzdām, bet lielākā daļa vēl uzturas ligzdu tuvumā. No novērotās ligzdas jaunais ērglis aizvadītajā nedēļa pat izlidojis precīzi tajā pašā datumā kā pērn. Intensīva migrācija gan uzsāksies septembrī.

„Šobrīd pieaugušie putni pienes jaunajiem ērgļiem barību, bet nu drīz aptuveni pēc divām nedēļām arī mazie ērgļi uzsāks tālo ceļu uz Āfriku. Šobrīd arī lauksaimniecības zemes ir nopļautas, daudzviet var redzēt siena ruļļus, un tos mazie ērgļi labprāt izmanto kā barības novērošanas punktus,” stāsta Bergmanis.

Savukārt putnus, kas iedzīvotājiem iezīmē migrācijas laiku - zosis un dzērves pārlidojam un aizlidojam varēs novērot, visticamāk, septembra otrajā pusē vai dziļākā rudenī, kā ierasts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti