Dienas ziņas

70. gadadienas piemiņas pasākums Bauskas aizstāvjiem

Dienas ziņas

ES lauku konsultanti spriež par sadarbību ar Austrumeiropu

Nedēļas nogalē atzīmēta Latvijas pirtnieku diena

Pirts skolā apgūst teoriju un prasmes pirtszinībās

Ar pirti cilvēki tiek tuvināti gan dabai, gan savu senču tradīcijām, tāpēc pirtniekiem ir prieks par pieaugošu interesi apgūt pirtnieka vai pirts meistara amatu. Aizvadīta tradicionālā Latvijas pirtnieku diena, kas notiek ik gadu septembra otrajā sestdienā.

"Balvos tikās Pirts skolas audzēkņi un arī absolventi, lai atzīmētu Vislatvijas pirtnieku dienu vislabākajā veidā, ejot pirtī. Šobrīd Pirts skolas astoņās filiālēs pirts zinības apgūst ap 60 audzēkņiem. Ar šīm zināšanām tiek apzinātas arī latviešu senās tradīcijas," pastāstīja Pirts skolas dibinātājs Nauris Zutis un turpina par šīm tradīcijām: "Tās ir mūsu senču tradīcijas. Tāpat tās visas pirtīžas, līgavu pērieni. Mums ir tik skaistas tradīcijas, kuru principā citām tautām nav."

Salīdzinājumā ar citu tautu pirts tradīcijām latviešu atšķiras ar rituālos izmantojamo slotiņu daudzveidību, izceļot katra auga gan dziednieciskās, gan arī enerģētiskās īpašības.

"Katram kokam ir sava nozīme. Jebkuram augam, kura nozīmi mēs zinām, mēs varam izmantot pirtī, sacīja "Pirts skolas" dibinātājs Nauris Zutis, kurš zina stāstīt arī par katra koka īpašībām: "Apse ir vairāk tāda attīroša. Ozols ir enerģētiski visspēcīgākais koks, kas dod , bērzs, liepa ir tādas mierīgākas."

Pirts skola ir vienīgā akreditētā šāda veida mācību iestāde ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, kur iespējams iegūt otrās un trešās kvalifikācijas līmeni. Turklāt pirtnieka amats ir iekļauts arī profesiju klasifikatorā. Tomēr audzēkņi norāda, ka šīs zināšanas ir vēlējušies iegūt paši sev.

"Es bieži kurinu pirtiņu. Un mani pierunāja iziet pirtzinības kursu, lai zinātu kā nopērt cilvēku un kādas slotiņas ir piemērotas," sacīja “Pirts skolas” Balvu filiāles audzēknis Lauris Logins.

"Agrāk tas bija mehānisks process - izkarsējas un noperas. Bet tagad tas ir garīgais process aizvien dziļāk un dziļāk. Un aizejam aizvien uz citiem līmeņiem. Un tas ir bezgalīgi. Var no visa atslēgties, var izmanīt apziņas stāvokli daudz vieglāk kā ar visām meditācijām," sacīja “Pirts skolas” Balvu filiāles audzēknis Jānis Zelčs.

Daudziem ir veidojies aplams viedoklis, ka pirts ir izklaides vieta. Tāpēc ir gandarījums par aizvien pieaugošu cilvēku interesi par pirts zināšanu gūšanu, jo tas ne tikai saista ar latviešu tradīcijām un ļauj pilnīgāk iepazīt dabu, bet arī sniedz tik nepieciešamo relaksāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti