Palsmanē jāiztiek bez ģimenes ārsta; pat ar dažādiem bonusiem grūti pievilināt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ekonomiski attīstīts novads, aktīva dzīves vide, obligātajām prasībām atbilstošas prakses telpas, pietiekošs pacientu skaits un labiekārtots divistabu dzīvoklis – visu to Smiltenes novada pašvaldība sola ģimenes ārstam, kurš varētu pārņemt praksi Grundzālē un Palsmanē. Taču pat arī ar šādiem bonusiem pievilināt laukiem ārstu tik vienkārši neizdodas. Tikmēr bez ģimenes ārsta palikušie Palsmanes pagasta iedzīvotāji pēc savas iniciatīvas nosūtījuši vēstuli Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam, lūdzot rast risinājumu šai situācijai. Vēstuli parakstījuši 430 palsmanieši.

Palsmanē jāiztiek bez ģimenes ārsta; pat ar dažādiem bonusiem neizdodas pievilināt
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

Pie Palsmanes Kultūras nama, kur sarunāta tikšanās ar parakstu vākšanas iniciatoriem, dažu cilvēku vietā sapulcējies itin prāvs ļaužu pulks. Kā skaidro palsmanieši, pārāk liels ir izmisums par situāciju, kāda tā ir izveidojusies, paliekot bez sava ģimenes ārsta, un tā skar katru no te atnākušajiem. Lūk, tikai dažu paustais:

''Tāds stāvoklis nekad nav Palsmanē bijis, nekad nav bijis…

- Man nav, kas receptes izraksta, tas ir ārprāts, es tak nekur nevaru pakustēties, man ir ļoti grūti pārvietoties.

- Manam kungam vajag zāles ik mēnesi izrakstīt, bet nu nav, tagad paliks bez zālēm, bet viņam ir visu laiku jādzer.

- Man ar vīrs ir onkoloģiskais slimnieks, pati arī slimoju, un bez zālēm nevaram.

- Man ir jābūt regulārā ģimenes ārsta uzraudzībā, kur lai es viņu saņemu?

- Mums pat feldšera punkta nav, aizvērts ciet, aizklapēts.

- Prasa nosūtījumu uz rentgenu, nav kur dabūt, Smiltenē visiem dakteriem jau ir savas rindas.

- Bez ģimenes ārsta mēs netiekam it nekur!''

Bijusī ģimenes ārste pirms mēneša aizgāja aizsaulē, un bez ārsta palika Grundzāles, Palsmanes, Variņu un Bilskas pagastu iedzīvotāji.

Pagaidu risinājums gan ir rasts Grundzālē, kur divas reizes nedēļā pieņem ģimenes ārste no Strenču novada, bet daudziem palsmaniešiem, it sevišķi cilvēkiem gados, turp nokļūt ir problemātiski.

''Kāda mums ir autobusu satiksme? Ceturtdien no rīta aiziet autobuss pusastoņos, pustrijos viņš nāk atpakaļ, tam slimajam cilvēkam tur visu dienu jānīkst tajā Grundzālē, un tas ir tikai pagaidu variants. - Un, ja ir kāds cilvēks, kas vestu, viņam tad arī darbs jākavē.''

Bažas par to, ka pagasts ir palicis bez sava mediķa, ir Palsmanes pamatskolas skolotājām, arī Inai Zālītei, jo tomēr tā bija drošības sajūta, ka uz vietas bija, kas var sniegt palīdzību.

''Tās situācijas ikdienā jau ir diezgan neprognozējamas: kāds ir aizķēries, kaut kur kritis, nu visādi ir, pēkšņi sāp galva, vēders, nu tad ir risinājums, ne katru reizi to ātro palīdzību var izsaukt,'' spriež skolotāja.

Grundzālē ar kaimiņu novada dakteres piesaistīšanu risinājums rasts līdz jaunajam gadam, bez tam, kā stāsta ārsta palīdze Māra Ziemiņa, ar 21.oktobri te būs feldšeru punkts:

''Uz priekšdienām būs feldšerpunkts, jo telpas atbilst. Bet tur jau jābūt apakšā visai dokumentācijai arī, kam ir atļauts, nu viss tas man ir atbilstoši.''

''Tad būs iespēja cilvēkiem nākt pie feldšeres, viņa varēs arī dažas lietas darīt cilvēku labā, bet tas tomēr nav ārsts, nevar dabūt norīkojumus, nevar sarkanās receptes dabūt, B lapas,'' stāsta Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece, izrādot arī ģimenes ārsta prakses telpas, un par tām, šķiet, varētu apskaust arī dažs labs pilsētas dakteris. Būtībā ir visi priekšnoteikumi, lai ģimenes ārsts varētu strādāt. ''Mums Smiltenes novadā liekas, ka mums ir tāds apaļīgs un pietiekoši trekns „burkāns” - mums ir gan Grundzālē, gan Palsmanē labas, prasībām atbilstošas prakses telpas, tāpat mums ir vēl pietiekoši stabils un apjomīgs pacientu kopums, apmēram 1700 pacientu. Tāpat mums liekas, ka Smiltenes novads ir ļoti laba vieta dzīvošanai.''

Ārsta meklējumos iesaistījusies arī Smiltenes novada pašvaldība, taču, kā uzsver novada vadītājs Gints Kukainis, šajā situācijā tomēr aktīvākai bija jābūt Nacionālā veselības dienesta rīcībai:

''Mēs neesam darba devējs šiem ārstiem, darba devējs ir Nacionālais veselības dienests, darba devējs ir tas, kas domā, kā veidosies kadri nākotnē, kā viņus stimulēt un kā veidot pēctecību. Tas, pie kā mēs esam nonākuši šobrīd, ka mēs kā pašvaldība pieslēdzamies šiem dienestiem, ir atrisināt viņu problēmas, un Smiltenes novads to arī dara - mēs esam rezervējuši dzīvokli Palsmanē priekš jaunā speciālista, mēs uzrunājam šos jaunos speciālistus. Bet tas, ko es gribētu uzsvērt, ka dienestam kopumā ir jādomā par pēctecību pēc pieciem, desmit gadiem, - tas ir tas, kā šobrīd būtiski trūkst.''

Laukos Grundzāles un Palsmanes pagasti nav vienīgie, kas palikuši bez sava mediķa, tāda situācija ir, piemēram, arī Burtnieku novada Matīšos. Un daudzviet laukos ģimenes ārsti ir arī pirmspensijas vecumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti