Latvijas Infektoloģijas centrs: Līdz ar bēgļiem Latvijā var nonākt sen aizmirstas slimības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pasaules veselības organizācijas dati, ka 5% gadījumu Eiropā dzīvojošo cilvēku nāves iemesls ir bijis infekcijas slimības, kamēr Āfrikā šis rādītājs sasniedz pat 16%. Bēgļu plūsma Eiropas virzienā liek uzdot jautājumu, vai no kara un terora bēgošie cilvēku arī pie mums var ievazāt netipiskas vai sen aizmirstas slimības. 

Slimības nepazīst valstu robežas, un tās apturēt ir krietni grūtāk, nekā cilvēku plūsmu starp dažādu valstu teritorijām.

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) galvenā ārste Baiba Rozentāle pieļauj, ka, nenorimstoties bēgļu plūsmai, nākotnē Eiropai var nākties mainīt savu vakcinācijas kalendāru, tajā iekļaujot valsts apmaksātas potes pret slimībām, kas līdz šim pie mums praktiski nav bijušas vai arī ir sen aizmirstas.

"To tikai parādīs laiks. Piemēram, pret meningokoku. Eiropā ir valstis, kur ir meningokoka infekcija – Lielbritānijā ir, ir Spānijā. Nav jābaidās no klepus un iesnām, bet no nopietnām formām, kad slimība iziet uz smadzeņu apvalkiem un rada strutainu meningītu, pēc tam nokļūst asinīs un bojā visus iekšējos orgānus," stāsta Rozentāle.

Šī slimība izplatās gaisa pilienu ceļā, piemēram, šķaudot. No 1974. līdz 1982. gadam meningokoks bija izplatīts arī Latvijā, taču tagad vairāk nekā 30 gadus ir bijis miers un arī vakcinācija vairs netiek veikta. Bēgļu nometnēs šogad konstatētas arī citas Eiropai netipiskas slimības.

"Atguļas tīfs, kas ir saistīts ar utīm, – bija apmēram 13 gadījumi reģistrēti Vācijā un Nīderlandē. Bija reģistrēti difterijas gadījumi, neparastas formas – ādas formas difterija – 15 gadījumi un divi meningokoka infekcijas gadījumi bēgļiem, tas pagaidām viss," teica  Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Juris Perevoščikovs.

Ārpus bēgļu nometnēm slimības gan nav izplatījušās. SPKC atzīst, ka līdz šim Eiropai neraksturīgās infekcijas biežāk uz kontinentu atveduši vietējie tūristi, nevis bēgļi, tāpēc riski dažādu slimību uzliesmojumiem ir minimāli. Speciālisti gan iesaka sevišķu vērību pievērst vakcīnai pret bērnu trieku.

"Par laimi, mūsu bērni ir vakcinēti, bet nav zināms, cik ilgi imunitāte ir pieaugušajiem. Ukrainā tagad ir, Afganistānā ir, divus gadus atpakaļ bija uzliesmojums Izraēlā," teica Rozentāle.

Šis vīruss izplatīts arī Pakistānā un pirms diviem gadiem ticis konstatēts Sīrijā. Speciālisti uzsver, ja bēgļiem bēgļu nometnēs vai jaunajās mītnes zemēs tiks nodrošinātas obligātas veselības pārbaudes, tad problēmām ar infekciju slimību izplatību nevajadzētu būt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti