Dienas ziņas

Bēgļu ēdināšanas jautājumiem radīs risinājumu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijā pērtiķu baku gadījumi nav atklāti

Latvijā pērtiķa baku gadījumi nav atklāti; speciālisti aicina būt vērīgiem pie noteiktiem simptomiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Ne Latvijā, ne Lietuvā un Igaunijā nav atklāti gadījumi, kad kāds būtu inficējies ar pērtiķu bakām. Pasaulē laboratoriski apstiprināti gandrīz simts gadījumi, tostarp vairākās Eiropas valstīs, tādēļ Latvijas speciālisti brīdinājuši sabiedrību, ka iespēja inficēties pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs preses konferencē skaidroja, ka tā ir reta infekcijas slimība, tomēr panikai nav pamata. Jā, ir notikusi transmisija jeb slimības pārnese no dzīvnieka uz cilvēku.

Taču nepilni simt gadījumi nenozīmē uzplaiksnījumu.

Pērtiķu bakas sākas pēkšņi – paaugstinās temperatūra, sāp galva un mugura. Taču ir divas specifiskas lietas, kas raksturīgas šīm bakām. "Limfmezglu pietūkums un izsitumi. Sākumā varbūt atgādina alerģiju, tad paliek kā pūslīši, tad izdalās šķidrums, kas ir ļoti infekciozs, veidojas kreveles, un, kad kreveles atdalās, cilvēks tiek uzskatīts par veselu un viņš vairs nevar inficēt citus," skaidroja epidemiologs.

Pūslīši atgādina vējbakas, tāpēc tikai speciālisti var noteikt īsto diagnozi. Inficēties iespējams ļoti tuvu kontaktu ceļā.

"Katram iedzīvotājam iespēja inficēties ir zema, bet [lielāks risks] tiem, kas maina seksuālos partnerus, un īpaši vīriešiem, kam ir seksuālas attiecības ar vīriešiem, tas raksturīgs tieši šim uzliesmojumam," viņš skaidroja.

Daļa inficēto šo slimību atklāja pie dermatologa, jo ap dzimumorgānu rajonu pamanīja parādāmies pūslīšus.

Par pērtiķu bakām ir informēti ģimenes ārsti un slimnīcas. Drīzumā tiks nosūtītas vēl papildu rekomendācijas. Slimību var apturēt, vienkārši netiekoties ar citiem, līdzīgi kā kovida gadījumā. Tāpat no sevis jāsargā mājdzīvnieki, jo arī viņi var inficēties.

"Ir daži speciālisti, kas uzskata, ka pērtiķi ir tikai starpsaimnieks šim vīrusam. Praktiski tie grauzēji, ar kuriem var sastapties normālajā vidē – vāveres, žurkas, vai kādi citi grauzēji – tie arī varētu būt inficēti," sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

Šī slimība atklāta 1958. gadā, un, lai arī izskanējuši salīdzinājumi ar kovidu, pērtiķu bakas ir mazāk lipīgas, turklāt, lai inficētos, kontaktam jābūt garākam un tuvākam. Šis vīruss ir radniecīgs bakām, ko jau pagājušā gadsimta 80. gados pasludināja kā izskaustas, līdz ar to arī pēc šī laika dzimuši cilvēki pret bakām vairs nav potēti. Pagaidām Latvijā nav vajadzības veikt vakcināciju, skaidroja speciālisti.

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs, kā arī ASV, Kanādā, Austrālijā un citviet izplatās pērtiķu bakas. Pērtiķu baku gadījumi fiksēti tādās Eiropas valstīs kā Vācija, Šveice un Nīderlande.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti