Latvietis izvēlēts par kandidātu lidojumam uz Marsu

Informāciju sagatavoja Ieva Irbina, Paula Irbina Komunikācijas pārstāve "MarsOne" projekta ietvaros.

No vairāk nekā 200 000 pretendentu plānotam lidojumam uz Marsu ir atlasīts arī cēsinieks Pauls Irbins, informēja viņa pārstāve MarsOne" projekta ietvaros Ieva Irbina.

Bezpeļņas projekts „MarsOne" paredz tuvāko 10-15 gadu laikā nosūtīt uz Marsu vairākus brīvprātīgos, kas veidotu patstāvīgu cilvēku apmetni bez atgriešanās iespējām uz Zemi. Brīvprātīgo pieteikšanās tika izsludināta 2013.gada sākumā un līdz augustam par brīvprātīgajiem bija pieteikušies jau vairāk nekā 200 000 cilvēku no 107 valstīm, tai skaitā 7 brīvprātīgie no Latvijas, trīs no Igaunijas un pieci no Lietuvas.

Projekts „MarsOne" ir Holandes uzņēmēja Basa Lansdorpa iniciatīva. Tajā paredzēts piesaistīt reklāmas devēju līdzekļus, lai apmaksātu kosmiskās misijas izveidi pirmo cilvēku sūtīšanai uz Marsu. Visus misijas sagatavošanas un realizēšanas aspektus paredzēts translēt televīzijā, tādejādi piesaistot papildus reklāmdevēju līdzekļus jaunu misiju organizēšanai. Projekta autors norāda, ka 2012.gada Londonas olimpisko spēļu reklāmas ienākumi (aptuveni 4 miljardi ASV dolāru) no trīs nedēļu ilgas retranslācijas ir pietiekami liels budžets ar ko noorganizēt pirmo Marsa misiju.

Cēsinieks Pauls Irbins ir izgājis pirmo atlases kārtu un kļuvis par vienīgo latvieti, kas kopā ar 1057 citiem kandidātiem cīnīsies par iespēju lidot uz Marsu. Pašlaik Pauls Irbins strādā Cēsu novada pašvaldībā par attīstības un plānošanas nodaļas vadītāju.

Pauls Irbins ir izveidojis Latvijā 3 bērnu zinātnes centrus - "Z(in)oo" Cēsīs, "Zili Brīnumi" Rīgā un "Lielvārdi" Lielvārdē. 2012.gada oktobrī sadarbībā ar RTU Cēsu filiāli tika palaista pirmā Latvijas kosmiskā zonde „Zinoo-1". 2013.gada septembrī Cēsīs tika noorganizēts pirmais starptautiskais kosmosa festivāls ģimenēm un palaista otrā kosmiskā zonde „Zinoo-2.

Pateicoties „Z(in)oo" sadarbībai ar Ventspils Augsto Tehnoloģija Parku un tā organizēto konkursu jauniešiem "Mums pieder debesis", 2012.gada augustā Paulam bija iespēja apmeklēt ASV raķešu un kosmosa centru Huntsvilā, Alabamas štatā, un kopā ar ASV 2012.gada labākajiem skolotājiem piedalīties kosmonautu sagatavošanas nometnē.

"Ziņu, ka esmu atlasīts nākošai kārtai, saņēmu 31.decembrī neilgi pirms jaunā gada sagaidīšanas", stāsta Pauls Irbins, "Tas bija saviļņojoši un aizkustinoši lasīt e-pastā katru saņemto teikumu. Otrajā e-pasta ziņojumā saņēmu detalizētas instrukcijas, kas paredz līdz 2014.gada 8.martam iziet medicīnas pārbaudi, lai pierādītu atlases žūrijai gatavību kosmonautu sagatavošanas procesam," atklāja Irbins.

Irbins ir precējies un divu dēlu tēvs. Dzimis Rīgā 1975.gada 19.martā. Mācījies Valmieras Valsts ģimnāzijā. Studējis Latvijas Universitātē uzņēmējdarbības ekonomiku. Studiju laikā izveidojis un vadījis pasaulē lielākās studentu organizācijas AIESEC filiāli Latvijā. Viņš ir strādājis dažādos ražošanas uzņēmumos („Laima", „Sāga", „Grandeg"), kā arī organizējis apmācības un konsultācijas uzņēmumiem Eiropā un Āzijā.

"Interese par kosmosu un aviāciju man ir kopš bērnības, par ko jāpasakās arī vecākiem," stāstīja Irbins "Dalība šajā projektā būs labs iemesls veicināt Latvijas jauniešu interesi par visuma izpēti un apgūšanu. Kosmosa industrija ir straujāk augošā industrija pasaulē, kur karjeras un biznesa iespējas pavērsies arī latviešiem. Caur savu „Twitter" kontu @irbins informēšu visus interesentus par projektu un atlases gaitu," sola Irbins.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt