Latgalē atdzimst skatu un putnu vērošanas torņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirms dažiem gadiem Rāznas nacionālā parka Lielajā Liepukalnā – Latvijas trešajā augstākajā virsotnē tika uzbūvēts valstī augstākais koka skatu tornis 34 metru augstumā. Jauni torņi tapuši arī Ilūkstes un Krāslavas novados, vairāki jau sen iepriekš būvētie skatu vai putni vērošānas torņi šobrīd piedzīvo atjaunotni vai arī pilnībā tiek būvēti no jauna.

Putni lido savos īpašos ceļos, un tieši tur arī tiek būvēti skatu un putnu vērošanas torņi, stāsta, mežinieks, dabas vērotājs un parka Daugavas loki apsaimniekotājs Daugavpils novadā Jānis Silovs.

„Mūsu novadā praktiski putnu novērošanas tornis ir viens,” norāda Silovs.

Putnu novērošanai paredzēts tornis ir kaimiņos esošajā Ilūkstes novadā. Savukārt pasen uzbūvētajam tornim Višķos šogad notiek rekonstrukcija. Tas nav vienīgais tornis, kas tiek atjaunojas vai būvēts novadā no jauna, atklāj Jānis Silovs. Blakus taps arī pavisam jauns Lazdukalnā un atdzimšanu piedzīvos arī tornis Vasargališķos, Daugavas lokos, Naujenē.

Šie putni novērošanas torņi ir ne tikai dabas skatu baudītājiem, uzsver Daugavpils Universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūta bioloģe Jolanta Bāra.

„Pirmkārt, tā ir vides izglītība. Cilvēks var aiziet un paskatīties, ka viņam neviens nav samelojis – tā daba te ir,” skaidro Bāra. „Mēs tiešām varam redzēt, ka putni tur ir bariem. Ēd, staigā, dzied, dzīvo savu dzīvi. Tad cilvēkam tomēr liekas, ka vajag aizsargāt dabu, ne velti tās teritorijas ir ar ierobežojumiem. Otrkārt, arī zinātniekiem ir vieglāk apskatāmas tās teritorijas. Pavasaros ir tā sauktās „Torņu cīņas ornitologiem”. Ornitologu grupas sacenšas savā starpā. Izvēlas torni un skaita putnus. Kura grupa saskatījusi vairāk, tā uzvarējusi.”

Jolanta Bāra skaidro, ka skatu un putnu vērošanas torņi noder arī vides informācijas sagatavošanai un sabiedriskajam vides monitoringam, kas ejot plašumā.

Skatu torņi top un atjaunojas un tā ir laba iespēja pētniecībai un dabas vērošanai un arī atpūtai, saka to veidotāji, jo tā ir viena no iespējām baudīt mūsu Latvijas dabu un iesaistīties vērošanas procesos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti