Kā labāk dzīvot

Dzērienu iepakojumu depozīta sistēma darbojas trīs mēnešus. Kas vēl jāuzlabo?

Kā labāk dzīvot

Dzīvot aizraujošu, problēmu neapēnotu dzīvi sievietēm arī pēc menopauzes

Lai sirds spēj vairāk!

Kardiologs Ērglis: Sirds mazspējas slimnieku skaits ir arī valsts labklājības rādītājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jo valstī dzīvojošo cilvēku mūžs ir ilgāks, jo lielāks ir sirds mazspējas slimnieku skaits, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja kardiologs, profesors Andrejs Ērglis. Savukārt kardioloģe Ginta Kamzola skaidroja – iespēja, ka cilvēkiem līdz 40–50 gadu vecumam ir izteikta sirds mazspēja, ir ārkārtīgi maza, taču tā pieaug ar vecumu.

"Tad, kad ir īsta sirds mazspēja, tad tiešām diemžēl tā mirstība ir pietiekami augsta, un, godīgi runājot, piecos gados tā ir ļoti līdzīga tā kā onkoloģijā atsevišķās lietās," norādīja Ērglis. 

Sirds mazspēja ir diagnoze, kas var attīstīties jebkuras savlaicīgi neatklātas un neārstētas sirds slimības rezultātā, skaidroja Kamzola. Viņa norādīja, ka Latvijā sirds slimnieku skaits varētu būt līdzīgs kā vairumā Eiropas valstu, proti, tas ir viens līdz divi procenti no populācijas. 

"Protams, ka cilvēkam līdz 40, 50 gadu vecumam iespēja, ka viņiem ir izteikta sirds mazspēja, ir ārkārtīgi maza, jo lielākoties iespēja sastapties ar sirds mazspēju pieaug līdz ar vecumu. Cilvēkiem pēc 80 gadu vecuma šī izplatība ir pat 12% no populācijas," atzina Kamzola. 

"Sirds mazspēja lielā mērā ir valsts labklājības rādītājs," vērtēja Ērglis.  

"Vācijā, piemēram, sirds mazspēja sasniedz četrus procentus pacientu. Stāsts ir ārkārtīgi vienkāršs, – jo jums ir labāka valsts un jūs ilgāk dzīvojat, jo jums ir vairāk šo pacientu," viņš stāstīja. 

Izplatītākie sirds mazspējas simptomi ir pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu, elpas trūkums, nogurums un nespēks, paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī, atgādināja kardiologi. Lai būtu droši par savas sirds veselību, regulāri jāpārbauda arī savs asinsspiediens, tostarp jauniem cilvēkiem, uzsvēra Kamzola: 

"Paaugstināts asinsspiediens, neatkarīgi no tā, vai tas sākas 15 gadu vecumā vai 40 gadu vecumā, ir potenciāls sirds mazspējas attīstībai, ja mēs to neesam pamanījuši."

Savukārt pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa atklāja, ka biedrība sadarbībā ar Kamzolu izstrādājusi jaunu bukletu, lai palīdzētu pacientiem saprast, kā rīkoties, ja ir aizdomas par sirds mazspēju, un paskaidrotu, kā notiek ārstēšana. 

"Viss nav tik slikti tādā ziņā, ka mums Latvijā ir pieejama šobrīd mūsdienīga un efektīva ārstēšana sirds mazspējas pacientiem. Pats svarīgākais ir vērsties pie ārsta, lai šo procesu uzsāktu," uzsvēra Mauriņa. 

Tāpat, lai vērstu uzmanību sirds mazspējai, kā arī izglītotu par slimības simptomiem un riska faktoriem, no 10. maija Latvijā norisinās akcija "Lai sirds spēj vairāk!".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti