Dienas ziņas

Pedagogu darba samaksas modeļa aprobācija turpinās

Dienas ziņas

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca nonākusi krīzē

Jūrkalnē vētra noskalo stāvkrastu

Jūrkalnē 30 gados jūra atņēmusi vismaz 100 metru zemes

Skarbie laika apstākļi liek ne vienam vien novadam tērēt papildus līdzekļus vētru seku novēršanai. Šonedēļ zaudējumus aprēķina Ventspils novada Jūrkalnē, kur ciklons "Fēlikss" izbojājis populārā stāvkrasta apkaimi. "Zītaru" mājas saimniece Anna atzīst, ka 30 gados zaudēti jau vismaz 100 metru zemes.

Noskaloti vidēji trīs četri metri zemes. Jūrkalniešiem jārīko talka, jo  pašvaldībai trūkst gan līdzekļu, gan darbaspēka. Katrs nākamais spēcīgākais vējš var ieskalot jūrā atlikušo krasta labiekārtojumu.

"Platforma jārestaurē, to atvirzīs vairāk uz iekšzemi," pēc aizvadītās nedēļās nogales stiprajam vēja brāzmām stāsta Jūrkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Guntars Reķis. Krasta labiekārtojums ieskalots jūrā, vien tēlnieka Ģirta Burvja ideja - kuršu laiva bīstami balansē uz krasta līnijas.

Jūrkalnes pagasta parvaldes vadītājs, kas vienlaikus rūpējas arī par visu komunālo saimniecību, skaidro, ka pagastā nav tādu štata vietu, kas varētu novērst vētras bojājumus, tāpēc palīdzība tiks meklēta gan pie "Latvijas valsts mežiem", gan tiks lūgts valsts finansējums, gan noderētu arī iespējamo talcinieku palīdzība.

"Jebkurā brīdī var nobrukt," piebilst Reķis.

Stāvkrasts ir Kurzemes simbols un viena no gleznainākajām Baltijas jūras ainavām ar 20 metru augstu kāpu. Kāpnes, kas ved uz jūru, pēc pēdējās vētras zaudējuši gandrīz visi šīs puses zemju īpašnieki, kādam jūrā ieskalota arī laiva. Novada teritoriālajā plānojumā var redzēt līdz 30 metru platu krasta erozijai paredzētu joslu.

"Tās kupicas jau sen ir jūriņā, bet mums jāmaina zemes grāmata, tā ir liela naudas izdošana, jo zeme jāpārmēra," stāsta "Zītaru" saimniece Anna Rudīte.

"Zītaru" saimniecība izvietojusies pavisam tuvu jūrai un saimniece rēķina, ka 30 gados zaudēti jau vismaz 100 metru zemes.

"Kad sola vētru, tad jau mēs zinām, ka būs stiprāks vējš, bet mēs esam pieraduši, jo vējš te vienmēr ir. Tad mēs sākam domāt, kas vairāk jānostiprina, nu, teiksim, jāpiesien. Piesienam kāpnes vai zvejas laivu," saka saimniece.

Ciklons, kas nedēļas nogalē sasniedza Latviju, apstādināja dabu arī Kurzemes ostās. Vēja virziens no jūras bīstami paaugstināja ūdens līmeni  Ventspils un Liepājas kanālos un piestātnēs.

 


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti