Gripas epidēmijas laikā īpaši jāuzmanās grūtniecēm. Speciālistes ieteikumi

Valstī ir izziņots gripas epidēmijas sākums. Ar gripu pie mums slimo katru gadu, neskatoties uz potēšanās un citu pretgripas profilakses pasākumu pieejamību, bieži gripas saslimšanas periodā ir arī nāves gadījumi. Kas gripas laikā jāievēro grūtniecēm, kādas ir pirmās saslimšanas pazīmes, kā rīkoties – skaidro speciāliste.

Portāls lsm.lv uzrunāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģijas un dzemdību galveno speciālisti Daci Rezebergu, jautājot par ieteikumiem grūtniecēm gripas epidēmijas laikā.

Gripa ir smaga saslimšana, īpaši grūtniecēm, grūtnieces ir tajā pašā riska grupā, kur sirmgalvji un bērni, tas nozīmē, ka saslimšanas gadījumā pastāv lielāki komplikāciju riski, tāpēc būtu jādara viss iespējamais, lai nesaslimtu.

Dace Rezeberga stāsta, ka šogad nekas vēl neliecina, ka grūtnieces ar gripu slimotu pastiprināti, vēl nav bijuši smagi saslimšanas gadījumi.

Kā svarīgāko pretgripas profilaksē ārste nosauc vakcināciju.

Vakcinācija ir grūtniecēm drošs pretgripas profilakses līdzeklis.

Vislabāk, ja vakcinējas pirms plānotas grūtniecības, bet vakcinēties var visu grūtniecības laiku, jo vakcīna nekaitē ne māmiņai, ne bērniņam.

Dace Rezeberga saka, ka mediķi bieži nerunā vienā valodā, dažkārt ģimenes ārsti grūtniecēm neiesaka vakcinēties pret gripu grūtniecības laikā, uzskatot, ka vakcīna var kaitēt nedzimušajam bērnam; ginekoloģe saka, tas ir mīts, pētījumos ir pierādīts vakcīnu nekaitīgums grūtniecēm.

Daktere Dace Rezeberga grūtniecēm gripas epidēmijas laikā iesaka:

  • Ievērot sadzīves higiēnu – roku mazgāšana, lielu publisku pasākumu apmeklējumu ierobežošana, pēc iespējas samazināt jebkādu tiešu kontaktu. Piemēram, kāds šķaudot mutei priekšā aizliek plaukstas, tad sarokojas ar vairākiem cilvēkiem, atver durvis -  šādā situācijā infekcija ceļo ļoti ātri.
  • Lieliski mikrobu atgaiņātāji ir ķiploki.
  • Noder dažādas ziedes deguna gļotādas iesmērēšanai (piemēram, Rinogels), tas palīdzēs izvairīties no mikrobiem.
  • Aicināt pret gripu potēties grūtnieces tuviniekus. Jāatceras, ka antivielas pēc pretgripas potes saņemšanas izstrādājas divu nedēļu laikā, tad jābūt īpaši uzmanīgiem, lai nesaslimtu. Vienas sezonas laikā ir iespējams saslimt atkārtoti.
  • Ja ģimenē, kur dzīvo grūtniece, ir gripas slimnieks, tad saslimušais pēc iespējas jāizolē un svarīgi, lai slimnieks lietotu elpošanas ceļu masku. Maska nav ieteicams profilakses līdzeklis veseliem cilvēkiem, bet lieliski palīdzēs apturēt gripas izplatību, ja to lietos saslimušais.
  • Grūtniecēm jau laicīgi ginekologam jālūdz izrakstīt pretgripas medikamentu recepti gadījumam, ja saslimšana sākas brīvdienās, kad recepte nebūs pieejama. Saslimšanas gadījumā ir svarīgi nenovēlot terapiju, tāpat jālieto medikamenti temperatūras pazemināšanai. Daktere Rezeberga saka, ka gripas saslimšanai nav nepieciešami laboratoriski pētījumi. Gripas pazīmes ir viegli pamanāma - kaulu laušana, sauss klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra.
  • Ja vairāk nekā trīs dienas ir temperatūra pāri 39 grādiem, krēpās ir asinis, novērojams elpas trūkums, pazemināts asinsspiediens, tad ir jāsauc mediķis un, visticamāk, ārstēties jāturpina ārstniecības iestādē.

Ārste Dace Rezenberga saka, ka gripa ir slimība, kurai pieejama profilakse, bet, neskatoties uz to,  2008. gadā no gripas mira astoņas grūtnieces, pērn – divas.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) janvāra vidū valstī izziņoja gripas epidēmijas sākumu. SPKC šādi rīkojies, jo janvāra sākumā četrās Latvijas pilsētās ambulatorajās iestādēs gripas gadījumos vērsušos pacientu skaits bija pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju jeb epidēmijas slieksni.

Visvairāk saslimšanas ar gripu gadījumu šogad reģistrēts Jēkabpilī - 194,7 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Tāpat gripas epidēmijas slieksnis ir pārsniegts Jūrmalā, Rīgā un Liepājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti