Eksperts: Salaspils reaktorā nākamreiz var nepaveikties ar negadījuma novēršanu

Lai gan Latvija ir apņēmusies likvidēt Salaspils reaktora piesārņojumu, tas netiek darīts, un īslaicīgi risinājumi tiek meklēti vien tad, kad negadījumi jau notikuši, intervijā Latvijas Radio uzsvēra Indriķis Muižnieks, Latvijas Universitātes prorektors.

Nesen notikusī radioaktīvā ūdens noplūde esot laikus pamanīta un novērsta. Taču, ja ap pieciem miljoniem eiro, kas nepieciešami reaktora sakārtošanai, netiks atrasti, nākamo noplūdi var arī laicīgi nepamanīt, un tad jau riski ir lielāki.

„Ja mēs nebūtu to savlaicīgi notvēruši, tad radioaktivitāte nokļūtu dziļākajos apakšzemes ūdens slāņos. Un tad ir divi sliktie scenāriji. Vai nu tas aiztek lēnā garā uz blakus esošajām ģipšakmens ieguves vietām, ko izmanto „Knauf”, un tad ir problēmas ar viņu ražoto materiālu. Tad ir aprēķināmi zaudējumi, kurus nāktos kompensēt. Vai nu otrs variants – nokļūst dzeramā ūdenī, un tad ir milzīgas problēmas ar visu ūdens apgādes pārstrukturēšanu, un droši vien var parādīties kādas veselības problēmas,” skaidroja Muižnieks.

Iepriekš ziņots, ka radioaktīvais tritijs izsūcies cauri nerūsējošai tvertnei un nonācis apkārtējā vidē. Tā daudzums 10 bekakerelu litrā (Bq/l) ir 10 reizes mazāks par pieļaujamajiem 100 Bq/l. Radiācijas līmenis Salaspils kodolreaktora teritorijā liecina, ka notikušās tritija svārstības ir normas robežās, informēja Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs.

13. un 14.decembrī vides drošības uzlabošanai Salaspils kodolreaktorā  vienai no nerūsējošā tērauda tvertnēm tika veikta radioaktīvā ūdens izsūknēšanas, kā arī deaktivizācijas un žāvēšanas darbi. Nerūsējošā tērauda tvertne ir ievietota dzelzsbetona ārējā apvalkā, un pašreiz ir konstatēts, ka nedaudz ūdens ir iekļuvis telpā starp dzelzsbetona apvalku un tērauda tvertni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti