Bērnu slimnīcā meitenei pirmo reizi ievietoti «augoši» implanti

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) janvāra beigās notikusi Latvijā unikāla operācija, kuras laikā meitenei ar trauslo kaulu slimību ievietoti  “augoši ”implanti, kas palīdzēs izvairīties no biežiem lūzumiem, informēja slimnīcas pārstāvji.

Bērnam ar diagnozi Osteogenesis imperfecta tika ievietoti īpaša dizaina teleskopiskie stieņi. Šiem pacientiem ir īpaši trausli kauli, tāpēc implanti ir nepieciešami, lai bērns varētu izvairīties no biežiem lūzumiem.

Implanti ir veidoti tā, lai, bērnam augot, stieņi stieptos līdz ar viņu un situācijās, ja lūzums tomēr noticis, to īpašais dizains palīdzētu stabilizēt un noturēt kaulu.

Operācija norisinājās nepilnas četras stundas, paciente pēc operācijas jūtas labi, un notiek atveseļošanās process.

Osteogenesis imperfecta (OI) ir ģenētiska slimība, kas neļauj organismam veidot spēcīgus kaulus. Cilvēkiem ar OI kauli lūst bieži, tāpēc šo stāvokli mēdz dēvēt par trauslo kaulu slimību. Pirmajos dzīves gados mēdz būt pat desmitiem lūzumu, tādēļ tas var sagādāt būtiskas problēmas gan pacientiem, gan pacienta aprūpē iesaistītajām atbalsta personām. Pašreiz reto slimību uzskaitē ir aptuveni 50 pacienti ar OI diagnozi. OI iedalās vairākos tipos, bet ne visiem tipiem būs vajadzīga stieņu ievietošana.

“Kopā ar mūsu kolēģi no Polijas pacientei veicām augšstilbu kaulu koriģējošu osteotomiju un osteosintēzi ar teleskopiskiem intramedulāriem stieņiem (Fassier-Duval). Šī metode ļauj palīdzēt bērniem jau no 18 mēnešu vecuma. Līdz šim šādas operācijas Latvijā neveica, bērni brauca ārstēties uz ārvalstīm. Apzinoties, ka šo bērnu vecākiem ir ļoti smaga ikdiena, jo daudz laika aizņem īpašas rūpes par bērnu, esam gandarīti, ka šādas operācijas turpmāk spēsim veikt arī Latvijā, tādējādi palīdzēt OI pacientiem un kaut nedaudz atvieglot ikdienu viņu tuviniekiem,” stāstīja Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas virsārsts Dr.Uldis Bergmanis

Pacientes mamma un Latvijas Osteogenesis Imperfecta biedrības valdes priekšsēdētāja Dace Liepiņa izteica pateicību par paveikto: “Šī ir bijusi ļoti nozīmīga operācija Latvijas Osteogenesis Imperfecta biedrībai un mūsu ģimenei. Mums ir liels prieks, ka tagad arī Latvijā bērniem būs iespēja saņemt mūsdienīgas ārstēšanas iespējas. Ar šo stieņu palīdzību tiks samazināts operāciju skaits nākotnē bērniem, jo stienis stiepsies līdz ar kaulu. Lielu pateicību gribam izteikt 3. nodaļas ķirurgu komandai, kura šo noorganizēja, jo īpaši dr. Uldim Bergmanim. “

Operācijā piedalījās Bērnu slimnīcas ārstu komanda – Bērnu ķirurģijas klīnikas virsārsts dr. Uldis Bergmanis, ķirurgs dr. Jānis Upenieks, ķirurgs dr. Ģirts Salmiņš, ķirurģe dr. Agnese Rekēviča kopā ar profesoru Mareku Jožviaku (Marek Jóźwiak) no  "Orthopedic and Rehabilitation Clinical Hospital Wiktor Dega Poznań" Polijā, kā arī anesteziologu dr. Agri Ančupānu (Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas virsārsts), anestēzijas māsu Agnesi Ivanovu, operācijas māsām Karīnu Brunovsku un Ingu Liepnieci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt