4. studija

Vai ir kāds veids, kā aizbiedēt mežacūkas, kas atkārtoti uzrok dārzu un laukus?

4. studija

4. studija

Kāpēc bērniem svarīgi dziedāt šūpuļdziesmas un kāda informācija šajās dziesmās ir iekodēta?

«Aijā, žūžū, lāča bērni» – kas iekodēts latviešu šūpuļdziesmās

Latviešu tauta ir liela dziedātāju tauta un tieši tāpēc mūsu šūpuļdziesma "Aijā, žūžū, lāča bērni" ir kļuvusi par pasaulē populārāko šūpuļdziesmu, kas palīdz bērniem radīt drošības sajūtu.

Dziedātāji un mūziķi no visas pasaules ir ierakstījuši savas valsts pašas populārākās šūpuļdziesmas ekskluzīvā kolekcijā, kuras nosaukums ir "Pasaules šūpuļdziesmas," un "Aijā žūžu, lāča bērni" ir atzīta par labāko dziesmu.

"Ļoti liels prieks, ka arī citi novērtē mūsu šūpuļdziesmas. Jācer, ka būs vēl citas un šī nebūs pēdējā, ko pasaule novērtēs," sprieda postfolkloras grupas "Iļģi" mūziķe Ilga Reizniece.

"Aijā, žūžū, lāča bērni" ir tautasdziesma, kuru mūsu senči dūdojuši saviem mazuļiem paaudžu paaudzēs.

"Mūsu senči tur ieprogrammēja daudzas lietas. Kāpēc ir lācis? Lai bērns būtu stiprs un varens, lai gulētu kā lācis. Tā jau bija tā senā doma. Mūsu laikos tas varbūt ir nedaudz savādāk, to varētu saukt arī par vakara meditāciju. Protams, ka bērns nomierinās," teica Reizniece.

Latviešu šūpuļdziesmās midzināt bērnus nāk ne tikai lācis, bet arī pele, kura esot pat populārāka par lāci. "Visvairāk mums ir par pelīti, jo latviešu bērniem pele velk miegu," teica mūziķe.

Apzinoties šūpuļdziesmas nozīmi, mūziķe devusies pat uz dzemdību namu mammām mācīt dziedāt šūpuļdziesmas. 

"Seniem cilvēkiem bija svarīgi nodrošināt to pāreju - te bērniņš ir, te viņš ir ar tevi un te viņš aizslīd savā pasaulē, mēs nezinām, kur ir viņa dvēseīte. Viņš vēl te uz rokām ir, bet viņš jau ir (..). Tā kā, to pāreju bija svarīga nodrošināt," teica mūziķe.

Mūsu senči bijuši gudri un ir zinājuši, ko dara, ne velti tautasdziesmas un šupuļdziesmas saglabātas gadu simteņiem. Tieši tāpēc bērniem šūpuļdziesmas jādzied, jo tās rada drošības sajūtu un palīdz apzināties arī dzimtas saknes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti