Bardaks bēniņos

"Bardaks bēniņos 2". Likums

Bardaks bēniņos

Bardaks bēniņos speciālizlaidums. "Drošība"

Bardaks bēniņos 2. "Miegs" 2. sērija

Veselīga miega paradumu veidošana bērnam. Iesaka speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bērniem miegs ir nepieciešams enerģijas atjaunošanai, viņiem veidojas savs nomoda un gulēšanas ritms, kas – ar vecāku palīdzību – var kļūt par lielisku ieradumu.

 

ĪSUMĀ:

  • Gatavošanās bērnudārza, skolas gaitām, brīvlaikam sākas apmēram nedēļu iepriekš, lai bērns lēnām ieietu jaunajā ritmā.
  • Ir jābūt rituāliem, ar kuriem bērnu vakarā no rotaļām pārslēdzam uz miegu.
  • Pēc diennakts jeb cirkādiskā ritma cilvēkus var iedalīt cīruļos un pūcēs, šīs iezīmes iedzimst, bet dzīves laikā var nedaudz mainīties.
  • Vecākiem stingri jāievēro konsekvences, neatkāpties no uzstādītajiem plāniem bērna miega režīmā, tikai tā var gūt labus rezultātus.
  • Lai gulēšana būtu laba, dienas noslēgumu ieteicams organizēt pavisam mierīgu un nemainīgu ar mantu sakārtošanu, mazgāšanos, zobu tīrīšanu.
  • Ja bērns niķojas, raud, nevar mierīgi aiziet gulēt, tad tas nozīmē, ka viņš ir stresā un pārguris.
  • Bērna midzināšanai vecākiem iesaka ieviest dažādus rituālus, rutīnu, kas ļautu bērnam nomierināties un aizmigt.

 

Kā palīdzēt bērniem mosties ar prieku

Grūtības ar miegu var rasties laikā, kad mainās dienas aktivitāšu ritms, – sākas skolas vai bērnudārza gaitas, vasaras brīvlaiks, vecāku atvaļinājums, kad kopā dodas atpūtā vai ceļojumos. Gan lieliem, gan maziem ir grūti pierast pie jaunā dienas režīma. Miega higiēna un režīms ir svarīgi arī tāpēc, lai agros darba dienu rītus padarītu mierīgus un priekpilnus.

“Gatavošanās bērnudārza vai skolas gaitām sākas apmēram nedēļu iepriekš. Tas nozīmē – pusstundu ātrāk jābeidz vakara izklaides un jāiet gulēt ātrāk, – ja bērnam naktsmiers sākās desmitos, tad nākamajā dienā tas būs jau pusdesmitos. Tā bērns lēnām ieies jaunā režīmā,” uzsver RSU Pediatrijas katedras vadītāja profesore Dace Gardovska.

“Ir jābūt rituāliem, ar kuriem bērnu vakarā no rotaļām pārslēdzam uz miegu – tā ir apgaismojuma un skaņu intensitātes samazināšana, mierīgākas nodarbes, piemēram, pasaku lasīšana.”

“Pēc diennakts jeb cirkādiskā ritma cilvēkus var iedalīt cīruļos un pūcēs, šīs iezīmes iedzimst, bet dzīves laikā var nedaudz mainīties, piemēram, jauniešiem ir nosliece uz pūču ritmu, bet dzīves laikā tas mainās,” stāsta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas katedras docents,  anesteziologs un miega speciālists Juris Svaža.

“Miega ilgums ir diezgan individuāls, un pieaugušajiem var variēt robežās no sešām līdz 10 stundām. Bērniem ir jāguļ ilgāk, piemēram, jaundzimušajam līdz pat 18 stundām, trīs līdz piecu gadu vecumā 10–13 stundas, bet pusaudžiem – līdz pat 10 stundām. Miega disciplīna ir ļoti svarīga visas cilvēka dzīves kontekstā.

 

Veselīgu miega paradumu veidošana bērnam

Bieži vecāki nezināšanas dēļ domā, ka mazam bērnam ir problēmas ar miegu. Tā ir nezināšana, mazam bērnam nav izteikti dienas un nakts periodi. Teorētiski uzskata, ka bērns nakti spēj izgulēt pēc sešu mēnešu vecuma, jo tad bērns naktī nav jābaro, skaidro pediatre Marta Celmiņa.

Mazam bērniem saglabājas iemigšanas asociācijas apstākļi, bet trīs četru gadu vecumā ir pretestība gulētiešanai, tieši aizmigšanas procesam, šajā vecumā parādās arī mošanās sapņu dēļ.

Ja bērnam māca miega režīmu, tad svarīgākais ir konsekvence. Ja vecāki kaut vienu reizi pārkāps vienošanos, tad bērns to atcerēsies un gaidīs, kad vecāki atkal pārkāps noteikumus. Bērns noteikti protestēs, bet vecākiem jābūt konsekventiem un jāsaprot, ko viņi vēlas. Tas ir vecāku lēmums. Bērnu slimošana var sagrozīt jebkuru paradumu un režīmu, tad bieži vecāki pieļauj veco paradumu sākšanu.

 

Bērniem nepieciešama diendusa

Lielākajā sabiedrības daļā pastāv uzskats, ka mazākiem bērniem diendusa ir nepieciešama, bet lielākie bērni var bez tās iztikt. Diendusu iesaka ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Bērnu psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa sarunā ar  portālu LSM.LV teica, ka gulēt diendusu ir nepieciešams ne tikai mazākiem pirmsskolas vecuma bērniem, bet arī sākumskolas bērniem.

Ija Cimdiņa vecākiem, kuru bērni nevēlas gulēt diendusu, iesaka ieviest dažādus rituālus, kas palīdzētu bērnam dienas vidū uz stundu atpūsties. Iespējams, bērns neaizmigs, bet norims, kas arī ir būtiski. Bērnu ārsts Artis Žeigurs portālam LSM.LV teica, ka bērnu miega ieradumi var atšķirties. Pat vienā ģimenē  ieradumi gulēt diendusu var būt atšķirīgi.

Daži bērni labprāt guļ diendusu, īpaši mazākiem tas ir ieteicams, jo tad vieglāk var pavadīt dienu. Bērni spēj ātri pierast pie diendusas gulēšanas paraduma, tāpat ātri no tā atradināties, ja notiek apstākļu maiņa.

 

Kā pievilināt miegu?

Lai gulēšana būtu laba, dienas noslēgumu ieteicams organizēt pavisam mierīgu un nemainīgu – ar mantu sakārtošanu, mazgāšanos, zobu tīrīšanu. Tad var sekot vakara pasaciņas klausīšanās, kopēja grāmatu lasīšana un klausīšanās, šūpuļdziesmu dziedāšana un klausīšanās. Bērnu psihiatre un miega ārste Ija Cimdiņa uzsver, ka pasaku stāstīšana, lasīšana un klausīšanās ir lielisks rituāls, jo palīdz bērnam iemigt, bet nenovērtējams ir laiks, ko vecāki pavada kopā ar bērnu.

Ja bērns niķojas, raud, nevar mierīgi aiziet gulēt, tad tas nozīmē, ka viņš ir stresā un pārguris.

Viens no ārstes ieteikumiem ir aiziet gulēt laicīgi. Eiropā bērni dodas pie miera ļoti agri – septiņos astoņos vakarā. Bērna dienas cēliens ir garš un notikumiem bagāts, tāpēc svarīga ir pietiekama un kvalitatīva atpūta.

 

Gulētiešanas noteikumi ģimenē

Vecākiem kopā ar bērniem jāveido zināmi noteikumi, tos nedrīkst pārkāpt, lai gulētiešana neizvērstos par jaunu likumu ieviešanas pasākumu.

Daži noteikumi:

  • Nemainīgs gulētiešanas laiks.
  • Cik un kādas rotaļlietas, grāmatas drīkst ņemt līdzi gultā.
  • Nekādu zilo ekrānu stundu pirms miega!
  • Kad bērns ir gultā, tiek izslēgts lielais apgaismojums, atstāta degam naktslampiņa vai gaisma izslēgta pilnībā, ja bērns labāk vēlas aizmigt tumsā.
  • Lai bērns justos drošībā, atstāj atvērtas bērna guļamistabas durvis; ja nepieciešams, bērns var jūs pasaukt.
  • Ja bērns pamostas naktī un vēlas gulēt kopā ar vecākiem, to nedrīkst pieļaut. Vecākiem bērns jāpavada atpakaļ uz viņu guļvietu un jāpalīdz aizmigt.

Ārsta Arta Žeigura ieteikumi labam bērna miegam

  • Pietiekams miegs ir ļoti svarīgs. Bieža neizgulēšanās, it sevišķi traucēts naktsmiegs, izsmeļ gan bērna, gan vecāku spēkus un pacietību.
  • Ap trīs mēnešu vecumu lielākajai daļai bērnu ir izveidojies savs miega un nomoda ritms, un šo ritmu vecāki var pamazām mainīt sev vēlamā virzienā – mazinot bērna nomodu naktīs. 
  • Bērnam (tāpat kā pieaugušajam) ciešs miegs cikliski mijas ar trauslu miegu, un šīs pārmaiņas visu nakti atkārtojas ar stundu līdz trīs stundu intervāliem, turklāt daļa bērnu trauslā miega laikā īslaicīgi pamostas. Un, ja bērns nav radināts iemigt pats, viņam ir nepieciešama midzināšana, un bērns to raudādams pieprasa. Lai no tā izvairītos, jau no dzimšanas ir vērts mācīt bērnu iemigt patstāvīgi.
  • Bērns nevar pagulēt ilgāk, nekā tam nepieciešams. Ja jūs midzināsiet bērnu, kad viņš nav īsti miegains, jūs panāksiet, ka miegs būs trausls un bērns bieži modīsies. (Avots bernuarsts.lv.)

Ja bērnam ir ilgstošas grūtības iemigt, ir jāmeklē cēlonis un, ja nepieciešams, speciālista palīdzība.

 

Ucināšana, dziedāšana, miega pasakas un citi speciālistu ieteikumi bērnu midzināšanai

Bērna midzināšanai vecākiem iesaka ieviest dažādus rituālus, rutīnu, kas ļautu bērnam nomierināties un aizmigt.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste pediatre Marta Celmiņa skaidro, ka zīdaiņu miega regress ir miega krīzes noteiktos vecumos. Tas, ka bērns ir gulējis labi un tad pēkšņi kaut kas sabojājas, tas bērniem zīdaiņa vecumā ir raksturīgs vairākas reizes.

Marta Celmiņa uzsver, ka vislielākās problēmas ir bērna mošanās naktī. Tas ir dabiski. Lielākā problēma, ka mazu bērnu ucina, tad liek gulēt. Ja mazais pamostas naktī, tad ir apjucis. Tas nozīmē, ka savu gultiņu bērns neasociē ar miegu.

Ir daudzi ieteikumi par miega pasakām – parasti iesaka mierīgas pasakas, bet citiem bērniem pirms miega patīk piedzīvojumu pilnas pasakas.

Dziesmiņas un pasaciņas ir pirms aizmigšanas brīža, bērnam jāiemācās iemigt pašam. Pētījumos ir konstatēts, ka tad, ja bērns iemieg pats, tas nemazina vecāku un bērnu emocionālo piesaisti.

Bērnistabā varat noklausīties vakara pasaciņas un dažādus Radioteātra ierakstus bērniem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti