Ģimenes studija

Sāksies bērnudārzu vadītāju kvalitātes vērtēšana. Eksperti būs kolēģi

Ģimenes studija

Fokača un risoto - gatavo Rebeka Brīvmane un viņas dēls Eduards

Vecāki šķiras: Lemjot par bērna aprūpes tiesībām, tētis bieži ir zaudētājs

Vecāki šķiras. Vai Latvijas tēviem var uzticēt bērnus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc šķiršanās bērns paliek pie mammas – tā visbiežāk notiek Latvijā, tāds ir arī tiesu nolēmumu statistikas rādītājs. Vai mammas par bērniem prot rūpēties labāk? Mūsdienās tēvi aizvien aktīvāk pieprasa tiesības iesaistīties bērnu audzināšanā.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” dažādi viedokļi par to, pie kā bērnam vislabāk dzīvot pēc vecāku šķiršanās, kā tas ietekmē bērnu un vecākus.

Kurš ir labāks bērna aprūpētājs

Sabiedrībā valda uzskats, ka māte ir ģimene, tēvs ir ģimenes palīgs.

Stereotipisks priekšstats par to, ka māte vislabāk zinās par bērnu audzināšanu, ļoti slikti ietekmē ģimenes sistēmu.

Sociālantropoloģe Kristīne Rolle skaidro, ka pētījumā par šķiršanās situāciju un bērnu aprūpi pēc šķiršanās Latvijā noskaidrots, ka tikai  13% no visām gada stundām pēc tiesas nolēmuma tēvs var vadīt kopā ar bērniem (tas ir tikai tas, kas redzams tiesu nolēmumos). Tiesas nolēmumi nerāda situāciju kopumā, jo ir plaša sabiedrības daļa, kura  šķiršanās jautājumus nerisina tiesā.

Sabiedrībā valda uzskats, ka mamma un bērns nav dalāmi, tētis tiek atstumts malā, viņam ir atbalsta funkcija.

Psihoterapeits Gints Polis uzskata, ka cēloņi, kāpēc tā notiek, jāmeklē vēsturiskā pieredzē – “ir katram savs algoritms, kā cilvēks izvēlas darbu, dzīvo, veido attiecības. Šobrīd iepriekšējās robežas un tradīcijas nojauktas. Veidot algoritmu, balstoties uz iepriekšējo paaudžu pieredzi, nav iespējams. Situācija ir sarežģīta.”

Bieži sabiedrībā valda stereotips, ka mamma vāra ēst un mazgā veļu, tāpēc arī maziem bērniem vairāk nepieciešama mamma. Pētījumi liecina, ka tēvi var tikpat labi apgūt visas prasmes bērna aprūpei no bērna agrīna vecuma, pamato Kristīne Rolle.

Brīvdienu tēvs jeb kas notiek pēc laulības šķiršanas

Tēviem ir potenciāls būt adekvātiem aprūpētājiem un uzņemties atbildību, viņi nevar būt ierobežoti attiecībā uz bērnu audzināšanu.

"Latvijas juridiskā sistēma pārsvarā nostājas mātes pusē, mātēm ir lielākas spējas ietekmēt bērnu," domā Gints Polis.

Somijā ir veikti apjomīgi pētījumi, tie rāda, ka vīrietim ģimene ir ļoti nozīmīga, pēc laulībām vīrietis zaudē lielu daļu savu iepriekšējo kontaktu. Šķiršanos 70% gadījumu ierosina sievietes, un vīrietim tas ir šokējoši.

Šķiršanās fakts ir traumatisks, bieži vīrietis pēc šķiršanās zaudē ne tikai ģimeni, bet arī bērnu.

“Pagaidām mums nav konstruktīvu pieeju krīzes situācijas risināšanai. Cilvēki nesaprot, ka krīzes situācijā jāmeklē atbalsts,”domā Gints Polis.

Pētījumi par tiesu nolēmumiem Latvijā rāda, ka tēvi visbiežāk saņem iespēju tikties ar bērnu brīvdienās vai svētkos. Ja vecāku attiecības pēc šķiršanās ir labas, tad nav problēmas ar bērna audzināšanu šķirtā ģimenē. Ja attiecības ir sliktas, tad tēva iespēja tikties ar bērnu, piedalīties audzināšanā ir problemātiska, bērns kļūst par instrumentu vecāku rokās, tēvs kļūst par otrās šķiras vecāku; ja attiecības pēc šķiršanās ir sarežģītas, tad mamma pieņem visus lēmumus attiecībā uz bērnu. Bieži tēvi vēlas piedalīties audzināšanā, bet tas nav iespējams.

Tiesā lēmumu pieņem sievietes

Saskarsmes tiesību piešķiršanā pirmās instances tiesā 88% lēmumu pieņem sievietes. Bāriņtiesā – no 100 bāriņtiesām 97 vada sievietes. Vai tas ietekmē rezultātu?

Nav zināms, kādu lēmumu pieņemtu vīrieši tiesneši vai bāriņtiesas vadītāji. Gints Polis piebilst, ka mūsu sabiedrībā disbalanss pastāv arī daudzās citās jomās, piemēram, psihoterapijā, kur pārsvarā strādā sievietes.

Vai ņem vērā bērna viedokli?

Parasti šķiršanās procesā domā par to, kā būtu labāk bērnam.

Dažos šķiršanās gadījumos bērns var izvēlēties, pie kura no vecākiem palikt dzīvot, vai arī abi vecāki dala rūpes un atbildību bērna audzināšanā.

Saikni ar bērnu šķiršanās gadījumā zaudē tas no vecākiem, kurš ir prom no ģimenes. Jo ilgāku laiku bērns ir prom no vecāka, jo grūtāk ir šīs attiecības uzlabot.

Šķiršanās gadījumā nav viena izšķiroša aspekta, kas nosaka, pie kura no vecākiem paliks bērns. Tomēr liela loma ir finansiālajam nodrošinājumam. Tiesās bieži tēva maksātspēja ir noteicošais faktors, vai būs iespējama saskarsme ar bērnu.

Uzturlīdzekļi Latvijas situācijā bieži ir kā instruments, lai piekļūtu bērnam.

Uzturlīdzekļi ir arguments - ļaut vai neļaut saskarsmi ar bērnu. Bieži tēti, nespējot materiāli nodrošināt bērna vajadzības, atsakās no saskarsmes vispār.

Šķiršanās situācija ir traumējoša visai ģimenei, pēc šķiršanās nav ideālu iespēju bērnam, bet situācija jārisina tik labi, cik vien iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti